Żyj zdrowo

Zakrzepica żył głębokich a wiek

Zakrzepica żył głębokich stanowi w Polsce dość poważny problem osób powyżej 40. roku życia. Szacuje się, że u osób w podeszłym wieku choroba pojawia się blisko dziesięciokrotnie częściej, aniżeli ma to miejsce u młodszej grupy wiekowej. Zignorowanie pierwszych objawów zakrzepicy może doprowadzić do zawału serca, niedokrwiennego udaru mózgu i zatorowości płucnej, które stanowią bezpośrednie zagrożenia dla życia pacjenta. Co trzeba wiedzieć o zakrzepicy żył głębokich?

Czego nie wiemy o prawach pacjenta?

Fundacja „Nadzieja dla Zdrowia” od października ubiegłego roku udostępnia bezpłatne dyżury
z zakresu praw pacjenta. Wśród najczęściej zadawanych pytań znajdowały się te dotyczące zwolnień lekarskich oraz procedur związanych z pobytem w szpitalu.

Czy astygmatycy mogą nosić kolorowe soczewki kontaktowe?

Astygmatyzm, czyli wada, która potęguje nieostre i zniekształcone widzenie, może być korygowana zarówno za pomocą okularów jak i soczewek kontaktowych. W drugim przypadku pacjenci mogą sięgnąć również po kolorowe kontakty, które w ostatnim czasie zostały wprowadzone na rynek przez producentów.

Z bólem głowy do dentysty?

Gdy boli nas głowa, najczęściej sięgamy po leki przeciwbólowe lub lekceważymy problem. Tłumaczymy sobie jego przyczyny stresem lub zbyt niskim ciśnieniem. Tylko niektórzy z nas konsultują się wtedy z lekarzem rodzinnym lub farmaceutą, a prawie nikt nie wybiera się z bolącą głową do lekarza specjalisty. Tymczasem ból głowy może być objawem wielu problemów zdrowotnych, w tym również... stomatologicznych. W jakich sytuacjach z bólem głowy powinniśmy wybrać się do dentysty i co może go powodować?

Czy lektura e-booków na czytnikach jest zdrowa dla wzroku?

Czytanie e-booków na różnych urządzeniach staje się coraz bardziej popularne. Wśród nich dominują czytniki, jednak wiele osób nadal czyta e-booki na komputerze. Firma Virtualo dystrybutor książek elektronicznych zapytała, więc o opinie lekarzy okulistów, aby dowiedzieć się co myślą o nowoczesnych formach czytania.

Jak dbać o stawy po czterdziestce?

W dzisiejszych czasach po czterdziestce nie musimy bynajmniej rezygnować z aktywnego życia – wręcz przeciwnie, to doskonały moment, aby „wziąć się za siebie” i poszukać nowych wyzwań. Jeśli jednak nie chcemy, by ograniczały nas problemy ze stawami, powinnyśmy odpowiednio wcześnie zadbać o ich dobrą kondycję. Jak możemy to zrobić?

Magiczna czterdziestka

Zdrowie z beczki - warto docenić kapustę kiszoną

Naturalna mikroflora kapusty kiszonej pod mikroskopem. fot. A. Horszwald, E.Wasilewska
Oczyszcza organizm, ma działanie antynowotworowe, wzmacnia odporność i pozwala pozbyć się kaca. Zalety kapusty kiszonej dostrzegł już Hipokrates. Dziś kupując ją w sklepie wybierajmy tę sprzedawaną z beczki - zachowuje najwięcej cennych dla zdrowia składników.

Tężnia solankowa – co warto o niej wiedzieć

Tężnie solankowe kojarzą nam się z zabiegami uzdrowiskowymi. Jednak dziś z tego naturalnego sposobu regeneracji organizmu korzystać można nie tylko w leczniczych kurortach. Coraz częściej buduje się je także w centrach zdrowego wypoczynku i fitnessu. Rosnąca popularność solankowych kuracji nie powinna dziwić – dostarczają one wielu niezbędnych mikroelementów takich jak: jod, brom, wapń, magnez, potas, żelazo czy sód. Jak korzystać z tężni, aby najlepiej wykorzystać ich właściwości?

Dawno, dawno temu...

Gorąca czekolada chroni przed demencją

Codzienna dawka dwóch filiżanek gorącej czekolady może zmniejszyć ryzyko demencji – informuje pismo „Neurology”.

Zespół dr Farzaneh Sorond z Harvard Medical School w Bostonie przeprowadził badania na 60 osobach w wieku przeciętnie 73 lat, które nie cierpiały na demencję. Uczestnicy wypijali codziennie 2 filiżanki gorącej czekolady przez 30 dni. Nie spożywali przy tym żadnych innych produktów zawierających kakao.
 

Medycyna kontra finanse, czyli co polski pacjent wiedzieć powinien

Na co może liczyć polski pacjent korzystający z usług NFZ? Jakie problemy wiążą się z prywatnymi wizytami lekarskimi? I najważniejsze – w jaki sposób to drugie rozwiązanie odbija się na naszym domowym budżecie? Oto odpowiedzi na tak często zadawane przez polskich pacjentów pytania.

NFZ – ochrona zdrowia dla cierpliwych

Subskrybuje zawartość

Logowanie

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do newslettera

Nie masz jeszcze konta??

Zarejestruj się by móc korzystać ze wszystkich możliwości serwisu. Zajmie Ci to mniej niż minutę!

Zarejestruj