Ciąża po 40 - szanse i statystyki

Zajście w ciąże po 40 roku życia jest jak najbardziej możliwe bez konieczności specjalistycznego leczenia, ale ryzyko problemów jest dużo większe.

Wśród kobiet pomiędzy 40 a 44 rokiem życia około 30% z nich jest niepłodnych. Dla porównania młodsze kobiety (20 lat) tylko w 7% przypadków doświadczają niepłodności, natomiast w wieku 30 lat – 15 %. Twoje szanse na poczęcie po przekroczeniu 40 w danym miesiącu wynoszą 5%, podczas gdy kobiety około 30 mają jeszcze 20% szans. Oznacza to, że nawet jeśli płodność kobiety w tym wieku jest zachowana, zajście w ciąże może potrwać dłużej.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na niekorzyść jest dużo większy wskaźnik poronień wśród kobiet po 40 roku życia. W wieku 40-44 nawet 34% ciąż kończy się poronieniem, a po przekroczeniu 45 lat aż 53%.

Szukanie pomocy po 40

Ponieważ niepłodność jest dużo bardziej prawdopodobna po 40 roku życia oraz z roku na rok płodność kobiety, a co za tym idzie szanse na poczęcie spadają, ważne jest aby szukać pomocy najszybciej jak się da. Jeśli 6 miesięcy starań nie da oczekiwanego efektu, jest to czas na poszukiwanie przyczyn. Ponadto jeśli masz jakiekolwiek objawy bądź ryzyko niepłodności, należy skonsultować się z lekarzem jeszcze przed rozpoczęciem próby.

Leczenie niepłodności po 40 jest mniej skuteczne

Innym powodem by jak najszybciej udać się do lekarza jest to, że wszelkie zabiegi u kobiet po 40 rokiem życia są mniej efektywne.  Zgodnie z danymi udostępnionymi przez europejski program monitoringu wyników leczenia metodami zapłodnienia pozaustrojowego, skuteczność zabiegów inseminacji kobiet po 40 roku życia w stosunku do kobiet poniżej 40, spada z 15% do 10%. W przypadku zabiegów zapłodnienia pozaustrojowego szanse sukcesu spadają z 30% na 15.

Źródło: www.nieplodnosc.pl - Największy w Polsce portal o niepłodności

Zobacz jeszcze:Komentarze:

Zula napisane 6 lat 18 tygodni temu

No to piątka malaga, ja też :)

Zula

malaga napisane 6 lat 18 tygodni temu

ja urodziłam mając 40 a w ciąże zaszłam bez problemu


iulka napisane 6 lat 39 tygodni temu

Jeśli bardzo pragniesz dziecka, idź do dobrego specjalisty. Znam jedną panią ginekolog, świetna specjalistka i wrażliwa kobieta. Przyjmuje w Łodzi i na pewno poważnie Cię potraktuje. Jeśli chcesz namiary to zaloguj się i napisz mi na PW wiadomość.

 
zuzanka napisane 6 lat 52 tygodnie temu

trudno obwiniać lekarzy za niemożność zajścia w ciążę,skoro los tak zdecydował za nas,to czasem lepiej pogodzić się z faktem i zaakceptować ,Syn ma 18 lat ,to może niedługo zrobić z Ciebie babcię,a i sierot tyle na świecie,zawsze jest możliwość adopcji

ola010972 napisane 7 lat 6 godzin temu

witam. jestem nowa. tak jak wiele z was chce jeszcze mieć dziecko. mój syn wczoraj skończył 18 lat. w ubiegłym roku byłam 2 razy w w ciąży ale każda z nich obumarła. jestem załamana. szukam lekarza który potraktował by mnie poważnie,jednak każdy z nich uważa że tak bywa.i nie mam się czym przejmować bo dziecko już mam. sama szukam rozwiązania . pozdrawiam


Zula napisane 7 lat 26 tygodni temu

A czego się boisz? Myślę, że to raczej trzeba się cieszyć.

Zula

Zula napisane 7 lat 31 tygodni temu

Ja urodziłam dziecko po 40-tce- całkowicie zdrowe. Ma w tej chwili 1,5 roku. Po 40-ce przysługują badania prenatalne, których nie robiłam, bo nie przekonuje mnie to, że dziecko matki po 40-ce ma większe szanse na bycie chorym. Jeśli ktoś mi pokarze wiarygodne badania, które mówią o tym, że po 40-ce jest większa możliwośćchorób genetycznych u dziecka, to może uwierzę. Tylko, póki co nie wiem skąd takie opinie, bo nie znalazłam potwierdzeń naukowych.

Zula

maria1965 napisane 7 lat 32 tygodnie temu

Ale gdy już jednak zajdzie w ciąże kobieta po 40 roku życia to jakie są szanse że urodzi zdrowe dziecko , jakie badania musi wykonać ,ażeby wiedzieć czy dziecko jest zdrowe i bez wad genetycznych

 

Redakcja napisane 7 lat 32 tygodnie temu

Mario, to dobry pomysł na artykuł, zajmiemy się tym tematem!

Kobieta40plus.pl

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.