Czego nie wiemy o prawach pacjenta?

Fundacja „Nadzieja dla Zdrowia” od października ubiegłego roku udostępnia bezpłatne dyżury
z zakresu praw pacjenta. Wśród najczęściej zadawanych pytań znajdowały się te dotyczące zwolnień lekarskich oraz procedur związanych z pobytem w szpitalu.

Przepisy administracyjne w Polsce to labirynt, w którym bardzo ciężko się poruszać bez szczegółowej znajomości treści ustaw. Samych źródeł praw pacjenta należy szukać w kilku różnych dokumentach, a ich interpretacja nierzadko jest utrudniona. Nic więc dziwnego, że wiele osób ma wątpliwości co do przysługujących im praw. Z tego powodu Fundacja „Nadzieja dla Zdrowia” uruchomiła bezpłatny dyżur prawnika udzielającego porad z zakresu praw pacjenta dostępny w  każdy wtorek w godzinach 13.00 – 14.00 oraz w czwartek w godzinach 18:00 - 20:00 pod numerem telefonu: tel. 733 879 744 oraz codziennie pod adresem: poczta@nadziejadlazdrowia.pl.

„Rośnie świadomość praw pacjenta, co jest dobrą wiadomością. Każdy obywatel powinien zdawać sobie sprawę, kiedy jego prawa zostały naruszone i wiedzieć jak domagać się sprawiedliwości. To bardzo ważne w kontekście budowania społeczeństwa obywatelskiego. Upowszechnianie tej wiedzy stanowi misję naszej Fundacji” – powiedział Michał Kubicz, prezes Fundacji „Nadzieja dla Zdrowia”.
Do najczęściej zadawanych pytań należały te związane prawem i okolicznościami przyznania zwolnień lekarskich, zasadności odmowy przyjęcia do szpitala oraz zasadności wypisów ze szpitala i innych procedur szpitalnych. Zdarzały się również problemy z administracją na poziomie ogólnopolskim – pacjenci mieli wątpliwości, czy przysługuje im prawo do bezpłatnego leczenia w czasie pobytu
w województwie innym niż to, w którym są zameldowani.  Część pytań nie dotyczyła samych praw, a środków ich egzekwowania czyli  np. odszkodowań za błędy medyczne.

„Dyżur telefoniczny oraz mailowy spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem. Pacjenci to wyjątkowa grupa, która stając w obliczu choroby, musi dodatkowo zmierzyć się  ze skomplikowanymi procedurami administracyjnymi. Te sytuacje są zazwyczaj dla nich bardzo trudne, dlatego cieszymy się, że mogliśmy pomóc tak wielu osobom” – dodał prezes Fundacji.

Wybrane odpowiedzi na pytania pacjentów można znaleźć na stronie internetowej pod adresem: www.nadziejadlazdrowia.pl

O fundacji

Celem Fundacji "Nadzieja dla zdrowia" jest edukacja w zakresie profilaktyki i leczenia chorób przewlekłych. Dąży do przeciwdziałania rozwojowi chorób cywilizacyjnych oraz niesienia pomocy pacjentom i ich rodzinom w dostępie do najbardziej nowoczesnych terapii. Wspiera chorych i ich bliskich w walce o prawa pacjenta i dostęp do leczenia w ramach obowiązującego systemu ochrony zdrowia w Polsce.

Fundację powołali do życia rodzice dzieci, które otarły się o śmierć w polskich szpitalach oraz młodzi prawnicy, którzy nie mogą pogodzić się z istniejącym stanem rzeczy w systemie ochrony zdrowia.
Działa po to by w przyszłości można było się doczekać się na wizytę u specjalisty za nim będzie
za późno na ratunek, sprawnie ustalić prawidłową diagnozę  w oparciu o nowoczesną diagnostykę i uzyskać pomoc. Ważne jest, by każdy pacjent znał swoje prawa i wiedział jak starać się o pomoc dla siebie.Komentarze:

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.