Dekupaż - Zdobienie papierem i lakierem

Jak ze zwykłej doniczki lub starego pudełka zrobić dzieło sztuki? W jaki sposób dać nowe życie zaniedbanemu meblowi albo zapomnianemu talerzowi? Z pomocą przychodzi dekupaż - licząca blisko tysiąc lat technika zdobnicza. Jej ogromną zaletą jest to, że nie wymaga specjalistycznych narzędzi i materiałów, jest prosta i może stać się wspaniałym hobby.


Właśnie przez tę prostotę dekupaż zyskał przydomek „sztuki biedaków”. Odrzućmy jednak pejoratywne skojarzenia i potraktujmy go jako nieskomplikowane, ale dające niepowtarzalne efekty domowe zajęcie. Samo słowo decoupage powstało w XX wieku i pochodzi od francuskiego słowa decouper, które oznacza „wycinać”. I właśnie na wycinaniu lub wydzieraniu polega ta technika.

Oryginalnie i z charakterem

Dekupaż pozwala na własnoręczne tworzenie pięknych i niepowtarzalnych dekoracji, wyglądających jak ręcznie malowane albo profesjonalnie zadrukowane. Obiektem, który dekorujemy, może być niemal wszystko, co znajdziemy w domu - meble, skrzynki, tacki, doniczki, butelki, pudełka, świece, talerze oraz wazony. Za pomocą różnych technik dekupaż można ozdobić rozmaite powierzchnie - drewniane, metalowe, ceramiczne, tekturowe, plastikowe lub skórzane, a nawet tkaniny.

Czym ozdabiamy?

Wydzieranymi lub wycinanymi kawałkami papieru lub serwetek, na których jest dowolny wzór, obrazek lub motyw. Jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia, bo dostępne wzory są niemal niezliczone. Wybrane papierowe elementy nakleja się na wybraną powierzchnię, odstępy między nimi uzupełnia farbami akrylowymi, lakieruje i szlifuje tak, aby całość naśladowała ręcznie malowany wzór.

To oczywiście uproszczony opis tej techniki, dla nas ważniejsze jest to, że dekupaż pozwala na nadanie indywidualnego charakteru każdemu, nawet banalnemu przedmiotowi. Daje okazję do łatwego stworzenia wymarzonych, efektownych ozdób. Dobór składników i zdobień zależy wyłącznie od naszej inwencji, dzięki czemu nie można mówić o powtarzalnym zdobnictwie. Każdy przedmiot jest rękodziełem, a często nawet dziełem sztuki.

Historia papierowych wyklejanek

Skąd wziął się dekupaż? Pochodzi z Syberii, gdzie plemiona nomadów ozdabiały tą techniką groby przodków. Stamtąd dotarł do starożytnych Chin, gdzie wieśniacy robili kolorowe wycinanki z papieru, którymi dekorowali okna, tworzyli papierowe lampiony, ozdobne pudełka i inne przedmioty codziennego użytku. Z Chin, obok innych wynalazków dalekowschodniej kultury, dekupaż dotarł dzięki wymianie handlowej do Europy. Najpierw w XVII w. do Włoch, gdzie weneccy stolarze używali go do produkcji mebli, tworząc tańszą alternatywę dla modnych, chińskich odpowiedników. Sztukę tę nazywano we Włoszech lacca contrafatta. Wkrótce jednak porzucono naśladowanie dalekowschodniego wzornictwa na rzecz kopii dzieł ówczesnych malarzy.

W epoce Renesansu dekupaż rozprzestrzenił się w innych częściach Europy. W wiktoriańskiej Anglii nalepianki zastąpiły wyszywanie, produkowano nawet gotowe matryce do obrysowania kwiatów, ptaków i postaci ludzi. Przez Anglię i Francję dekupaż rozpoczął triumfalny marsz przez europejskie salony i pracownie artystów, stając się niezwykle popularnym m.in. na dworze Ludwika XV. Co ciekawe, do ozdabiania używano już nie tylko kopii, ale i wyciętych elementów oryginalnych obrazów. Zniszczono przez to wiele znakomitych dzieł ówczesnych malarzy. Przyczyniając się jednak do niszczenia sztuki, dekupaż sam stał się sztuką, a jego twórców zaczęto uznawać za artystów. Jak na przykład Mary Delaney, która stała się ulubienicą dworu królowej Charlotty. Później przy pomocy dekupaż tworzyli także Pablo Picasso i Henri Matisse. W naszych czasach ta technika ozdabiania powróciła jako twórcza forma spędzania wolnego czasu i relaksu. Prosta w użyciu, efektowna i oryginalna.Komentarze:

Tenia1 napisane 4 lata 9 tygodni temu

Decoupage to super zabawa, polecam jako hobby. Książki można kupić w każdej księgarni, także internetowych. Ja wypożyczyłam książkę z biblioteki ale także dużo informacji znalazłam w internecie.

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.