Drzewka Bonsai - Miniaturowy ogród w Twoim domu

Przechadzasz się po wystawie roślin, pogryzając ulubione ciasteczka i nagle znajdujesz się pośród wspaniałych dębów, okazałych baobabów, czy potężnych sekwoi. Im bardziej jednak się do nich zbliżasz, tym bardziej okazuje się, że nawet te największe sięgają ci poniżej kolan. Z niepokojem zerkasz na ciasteczko, mając w pamięci przygody Alicji w Krainie Czarów. Spokojnie, nadal jesteś tego samego wzrostu, ale faktycznie trafiłaś do magicznej krainy - bonsai.

Z Chin do Japonii

Bonsai po raz pierwszy pojawiło się w Chinach na początku naszej ery pod nazwą pun-sai – kiedy to hodowano zaledwie jeden rodzaj drzew w doniczkach. Te najwcześniejsze odmiany miały skąpe listowie, a powykręcane pnie często przypominały kształty zwierząt, smoków i ptaków.

Z chińskim bonsai łączy się wiele legend, a jego początki upatruje się w pragnieniu oddania kształtem rośliny płomiennych smoków czy wijących się węży. Do dziś drzewka o wymyślnych kształtach, chociażby właśnie z pniami o kształtach zwierząt, są bardzo cenne na rynku.

Bonsai, wraz z innymi zdobyczami chińskiej kultury, zostało z miłością zaadaptowane w Japonii w okresie Kamakury (1185 - 1333) za sprawą buddystów Zen. Sztuka bonsai w Japonii została doprowadzona do doskonałości nieosiągniętej w Chinach. Z buddyjskich świątyń trafiła do arystokracji, stając się symbolem prestiżu i honoru, a z czasem zaczęła być rozumiana jako mariaż intensywnych starożytnych wierzeń ze wschodnią filozofią harmonii pomiędzy naturą, duszą i człowiekiem.

Bonsai - wychoduj swoje własne drzewko szczęścia

Stworzenie twojego pierwszego bonsai nie jest tak trudne, jak myślisz, chociaż jego pielęgnacja wymaga cierpliwości, konsekwencji i systematyczności. Bonsai nie jest rośliną, a procesem, któremu jesteś w stanie poddać niemal każdy rodzaj drzewa, chociaż niektóre gatunki są bardziej odpowiednie od innych.

Początkującym, którzy nie odczuwają fascynacji hodowlą grubosza drzewiastego, znanego szerzej jako drzewko szczęścia, poleca się zacząć przygodę z innymi rodzajami roślin. Poniżej wymienione gatunki są znane nie tylko jako łatwe w hodowli, lecz wręcz określane przez niektórych hodowców jako bonsai dla głupków. Zamiast poczuć się urażonym, warto zasugerować się wyborem fachowców, którzy sugerują poniższe rośliny: Pachira aquatica, Beaucamea recurvata, Aracuaria heterophila, Alocacia cuculata, Tillandsia ionantha czy Alocasia. Ponieważ niektóre z tych roślin znane są w języku polskim pod więcej niż jedną nazwą, bezpieczniej było wymienić je po łacinie. Niech cię to nie przeraża, doświadczony pracownik sklepu ogrodniczego czy obeznany z tematem hodowca na pewno właściwie cię pokieruje.

Sadzonka ukorzeni sie już w 3 tygodnie, a po pół roku drzewko będzie takie, jakie by się otrzymało po 3 latach hodowli z nasion. Uprawa z nasion zabiera dużo więcej czasu, bowiem wschodzą one do 2 lat, co ogranicza wybranie stylu bonsai.

Pielęgnacja bonsai

Oprócz drzewka oczywiście niezbędna będzie ceramiczna doniczka, dopasowana do wielkości rośliny, czy stylu, w jakim będziemy ją hodować. Powinna być niepowlekana od wewnątrz, z nawierconymi w dnie otworami, zabezpieczonymi siatką, aby zapobiec wymywaniu ziemi. Bonsai nawadniamy codziennie, po troszku, z przerwami, aż do chwili, gdy pierwsze krople wyciekną z dna doniczki,  a woda nie może pozostawać w podstawce.

Pamiętaj, że nie sadzimy rośliny pośrodku, ale w jednej z ćwiartek doniczki. Każda roślina ma przód i tył, zdecyduj, która ze stron będzie przodem. Oczyść korzenie z ziemi i przytnij te, które są zbyt długie. Usuń też martwe gałęzie i liście oraz przytnij cienkie gałęzie, pozostawiając te o najciekawszych kształtach. Aby twoje drzewko rosło w wybranym przez ciebie stylu, uformuj jego sylwetkę za pomocą drutu, zmieniając w ten sposób kierunek wzrostu pnia i gałęzi.  Drut powinien być przycięty na długość 3 razy dłuższą niż drutowane gałęzie, a następnie owinięty wokół każdej z nich pod kątem 45 stopni, zaczynając od dołu. Musisz uważać, by w czasie wzrostu drut nie wrósł  w korę, ale też nie był owinięty zbyt luźno.

Japończycy wyróżniają 29 stylów prowadzenia drzewa, o często poetycznych nazwach tj.  Fukinagashi - styl ukształtowany przez wiatr, Ikadabuki - styl tratwy, Kabudachi - drzewko o wielu pniach, Kengai - styl kaskadowy, Bunjin - styl literacki, Netsuranari - styl pełzający. Podstawowe z nich to styl regularny - pionowy (klasyczny prosty), styl nieregularny – pionowy (nieklasyczny prosty), pochylony, kaskadowy i półkaskadowy.
Aby nasze drzewo wyglądało na starsze, popularne jest wykorzystanie stylu shari – drzewa wyrzuconego przez fale na brzeg, lub stylu jin, który uzyskujemy przez zdrapanie kory lub przycięcie czubków gałęzi. Bonsai możemy także komponować na kawałku skały, imitującym strome urwisko, niebosiężną górę czy surową wyspę.
Kuszące może też się wydać tworzenie w stylu saikei.  Saikei to „żyjące krajobrazy”, wyczarowane nie tylko z kawałków skał, ale także mchu, trawy, ziemi i piasku. Efekt jest naprawdę oszałamiający i bajeczny.
Z kolei styl bonkei oprócz wykorzystania elementów matki natury, charakteryzuje się krajobrazem zapełnionym maleńkimi domkami, pagodami, mostkami czy pałacykami. Jeśli pociąga cię wizja wykreowania swojego tajemnego ogrodu, jesteś anielsko cierpliwa i kochasz rośliny, bonsai jest przeznaczone dla ciebie.Komentarze:

haniania napisane 6 lat 40 tygodni temu

Sylwio, to jeśli jesteś osobą cierliwą i systematyczną - sięgnij po odpowiednią lekturę i... do dzieła. Widziałam książkę na temat Bonsai - pielęgnacja, hodowla, wszystko poparte zdjęciami, świetne wydanie również dla początkujących w tej materii.

haniania

redaktor forum

sylwia1 napisane 6 lat 40 tygodni temu

Cierpliwości mi nie brak,ale mam zbyt mało doświadczenia żeby stworzyć sobie takie drzewko :C

haniania napisane 7 lat 32 tygodnie temu

Drzewka bonsai wymagają czasu, czasu, czasu, cierpliwości, cierpliwości, cierpliwości i... systematyczności. Wtedy efekt jest imponujący.

haniania

redaktor forum

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.