Fakty i mity na temat impotencji

Czy impotencja to wyłącznie choroba starszych panów? Czy rowerzyści znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka rozwoju zaburzeń erekcji? Czy problemy ze wzwodem mogą być zwiastunem poważnych chorób? Dowiedz się, które przekonania na temat impotencji są prawdziwe, a które fałszywe.

Impotencja to choroba doświadczana jedynie przez starszych mężczyzn.

Mit: Choć prawdopodobieństwo rozwoju zaburzeń erekcji wzrasta wraz z wiekiem, dolegliwość ta nie jest doświadczana wyłączne przez osoby starsze. Problemy z osiąganiem lub utrzymywaniem wzwodu bardzo często dotykają również mężczyzn w kwiecie wieku. Zaburzenia erekcji u młodych osób mają zazwyczaj podłoże psychologiczne. Przyczynami kłopotów mogą być m.in. przemęczenie, depresja, stres lub niewystarczająca ilość snu. 

Jazda na rowerze może przyczynić się do rozwoju zaburzeń erekcji

Fakt: Nacisk na krocze wywierany przez nieodpowiednio wyprofilowane siodełko rowerowe może przyczynić się do uszkodzenia nerwów znajdujących się w penisie oraz zwężenia naczyń krwionośnych doprowadzających krew do prącia, co w konsekwencji może wywołać problemy z osiąganiem wzwodu. Rowerzyści nie powinni jednak popadać w panikę, gdyż szkodliwy wpływ jazdy na rowerze może zostać zminimalizowany dzięki odpowiednio dobranemu siodełku rowerowemu - powinno ono być miękkie i szerokie, a jego nos skierowany ku dołowi lub całkowicie usunięty. 

Impotencja może być oznaką rozwoju poważnych chorób

Fakt:  W niektórych przypadkach kłopoty ze wzwodem mogą być objawem poważnych dolegliwości, takich jak cukrzyca, wysoki poziom cholesterolu, schorzenia nerek, miażdżyca, stwardnienie rozsiane czy choroba Parkinsona. W przypadku doświadczenia nagłych problemów z potencją należy bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem w celu wykluczenia niebezpiecznych dolegliwości. 

Zaburzenia erekcji mogą być leczone jedynie lekami na potencję

Mit: Metoda leczenia zaburzeń erekcji uzależniona jest od przyczyny rozwoju dolegliwości. W przypadku impotencji o podłożu psychologicznym najważniejszym elementem leczenia powinno być wyeliminowanie czynników stresogennych. W takiej sytuacji bardzo pomocna może okazać się terapia u seksuologa lub psychologa. Kuracji z zastosowaniem leków na potencję poddawani są zazwyczaj mężczyźni doświadczający impotencji na tle fizycznym.

Impotencja może wpłynąć na samoocenę kobiety

Fakt: Istnieje bardzo silna zależność pomiędzy dyspozycją seksualną mężczyzny a poziomem samooceny jego partnerki. Brak reakcji organizmu na bodźce seksualne bardzo często odbierany jest przez kobiety jako brak pożądania. Winą za niedyspozycję seksualną partnera panie bardzo często obarczają siebie, myśląc, że nie są one wystarczająco atrakcyjne, aby pobudzić mężczyznę.  

Zaburzenia erekcji to rzadka przypadłość

Mit: Zaburzenia erekcji to jedna z najczęstszych męskich dysfunkcji seksualnych. Szacuje się, że kłopoty z osiąganiem wzwodu doświadczane są przynajmniej przez 1 na 10 mężczyzn. Problem zaburzeń erekcji jest najpowszechniejszy wśród osób starszych. Dolegliwość ta dotyka ponad 77% panów po 70 roku życia oraz około 50% mężczyzn w grupie wiekowej 40 - 70 lat. 

Alkohol może mieć wpływ na problemy z osiąganiem wzwodu

Fakt: Duża ilość alkoholu spożyta przed stosunkiem może bardzo negatywnie wpłynąć na męską sprawność seksualną. Kłopoty z osiąganiem wzwodu po spożyciu alkoholu doświadczane są nawet przez tych mężczyzn, którzy na co dzień nie posiadają problemów z potencją. 

Palenie papierosów wywołuje impotencję

Fakt: Znajdujące się w papierosach substancje wywierają bardzo negatywny wpływ na naczynia krwionośne. Pod wpływem działania chemikaliów żyły i tętnice ulegają zwężeniu, co może ograniczyć dopływ krwi do penisa. Palenie papierosów jest jedną z najczęstszych fizycznych przyczyn impotencji u młodych mężczyzn. 

 

Konsultacja: klinika KlikMedikKomentarze:

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.