Jak dbać o stawy po czterdziestce?

W dzisiejszych czasach po czterdziestce nie musimy bynajmniej rezygnować z aktywnego życia – wręcz przeciwnie, to doskonały moment, aby „wziąć się za siebie” i poszukać nowych wyzwań. Jeśli jednak nie chcemy, by ograniczały nas problemy ze stawami, powinnyśmy odpowiednio wcześnie zadbać o ich dobrą kondycję. Jak możemy to zrobić?

Magiczna czterdziestka

My, kobiety, jesteśmy szczególnie wrażliwe na punkcie swojego zdrowia oraz urody. Dla wielu z nas czterdzieste urodziny są momentem, kiedy zaczynamy patrzeć na siebie z coraz większym krytycyzmem, obawiając się, że najlepsze lata życia już za nami. Warto uświadomić sobie, że wcale nie musi tak być! Dzięki postępowi medycyny oraz dbaniu o siebie, możemy być w pełni aktywne i cieszyć się życiem. Czterdzieści lat to dobry moment, aby zadbać o swoje zdrowie. Rzeczywiście, zmiany w naszym organizmie zaczynają zachodzić wówczas nieco szybciej. Dotyczą one między innymi naszych stawów, które niekiedy zaczynają dawać nam się we znaki… Czemu tak się dzieje?

Czemu stawy bolą?

Ból stawów związany jest z wieloma czynnikami. Z wiekiem ich delikatna struktura osłabia się, ściera się chrząstka stawowa, maleje jakość mazi, więzadła nie są już tak elastyczne. Częściej dochodzi do tarcia; wtedy może pojawić się ból kolan. Jedną z przyczyn jest szybciej zachodzący proces utraty kolagenu – jednego z najważniejszych białek tkanki łącznej. To jego brak jest odpowiedzialny między innymi za pojawiające się zmarszczki, ponieważ jego funkcją jest utrzymywanie elastyczności i rozciągliwości tkanek. Jest także głównym składnikiem ścięgien oraz chrząstek stawowych. Dlatego tak wiele osób bierze kolagen na stawy – pomaga on odbudowywać i wzmacniać ich strukturę.

Sposoby na stawy

Aby zapobiegać problemom ze stawami, które mogą pojawiać się po czterdziestce, już dziś zadbajmy o zdrową dietę. Każdej z nas zależy przecież na pięknej sylwetce, a jedząc zdrowo zapewnimy sobie nie tylko nienaganną figurę, lecz także dostarczymy organizmowi składników niezbędnych do produkcji kolagenu. Znajdziemy je w nabiale, tłustych rybach, produktach pełnoziarnistych, owocach oraz warzywach. Warto też sięgnąć po suplementy diety, dzięki którym nasze stawy będą mocniejsze, na przykład 4flex. Ten suplement w postaci proszku do rozpuszczenia w wodzie czy mleku to bardzo szybki i prosty sposób na poprawę kondycji stawów. Kolejnym krokiem będzie zadbanie o zdrowy styl życia oraz odpowiednią aktywność fizyczną – dawkowaną w rozsądny sposób, dopasowany do naszych możliwości.Komentarze:

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.