„Między nami kobietami” - diagnostyka i leczenie mięśniaków macicy

Polki, uważane za jedne z piękniejszych kobiet świata, troszczą się o to, by wyglądać atrakcyjnie. Stosują diety, odwiedzają fryzjera, śledzą trendy obowiązujące w modzie. Najważniejszą kwestię – własne zdrowie odsuwają jednak na dalszy plan – niewiele z nich decyduje się na regularne wizyty u lekarza specjalisty i wykonywanie badań kontrolnych.

„Między nami kobietami” – dlaczego tak ważne są regularne kontrole u ginekologa?

Jak pokazują wyniki badania przeprowadzonego przez TNS OBOP „Między nami kobietami: Jak Polki dbają o swoją kobiecość?”  jedynie 19% kobiet regularnie chodzi do lekarza ginekologa, a aż 14% nie odwiedza ich gabinetów wcale. To dość niepokojące statystyki. Dzięki regularnym badaniom ginekologicznym możliwe jest wczesne wykrycie chorób, których obawiają się kobiety: nowotworów (boi się ich 80% badanych), mięśniaków macicy (strach przed nimi odczuwa 25% kobiet) oraz raka szyjki macicy (na obawę przed tą chorobą wskazuje 14% respondentek).

Jednym z poważniejszych problemów ginekologicznych, który dotyka kobiet wieku rozrodczym (szczególnie tych pomiędzy 35 a 45 rokiem życia), a także kobiet, które jeszcze nie rodziły są mięśniaki macicy. By im zapobiec i skutecznie leczyć należy przede wszystkim regularnie poddawać się badaniom. Taki przekaz przyświecać będzie programowi edukacyjnemu „Między nami kobietami”. Wypracowanie u Polek nawyku regularnych wizyt u lekarzy specjalistów to spore wyzwanie. Właśnie dlatego zainicjowaliśmy program edukacyjny, w którym chcemy podkreślać konieczność regularnych badań. Tylko takie postępowanie może uchronić kobiety przed utratą jakości życia – podkreśla dr Jacek Tulimowski, ekspert programu. 

Mięśniak macicy to nie wyrok!

Mięśniaki macicy wykrywane są podczas standardowego badania ginekologicznego.
Współczesna medycyna oferuje szereg nowoczesnych metod diagnozowania i leczenia mięśniaków macicy, których wybór jest uzależniony od wielu czynników, m.in. od wieku pacjentki, umiejscowienia mięśniaka, jego rozmiaru i unaczynienia. Podstawą jest jednak regularna kontrola i konsultacja z lekarzem ginekologiem.

(Prawie)Wszystko co każda kobieta powinna wiedzieć o mięśniakach

Jednym z elementów programu „Między nami kobietami” jest strona internetowa www.miesniakimacicy.pl. Strona stanowi kompendium wiedzy na temat mięśniaków: przyczyn powstawania, diagnostyki oraz innowacyjnych metod leczenia. Ekspertem, który odpowiada na pytania związane z problemem mięśniaków macicy jest prof. dr hab. n. med. Tomasz Paszkowski, kierownik  III Katedry i Kliniki Ginekologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.Komentarze:

balat napisane 4 lata 52 tygodnie temu

Bo embolizacji nie robią zwykli ginekolodzy, tylko radiolodzy druga specjalnością ginekologii, więc ci "normalni" nic o tej metodzie nie mówią. Asiu, poczytaj dokładnie, bo operacja tradycyjna może czasami wiązać się z usunięciem całej macicy ( szczególnie w naszym nieprodukcyjnym już wieku ). Poczytaj, popytaj, i rozważ różne możliwości.

Balat

lady.jo napisane 5 lat 12 godzin temu

No raczej nie słyszałam od żadnego z moich lekarzy, że można taki zabieg u mnie zastosować. Czeka mnie operacja, bo to coś jest w takim miejscu , że nie da się go inaczej ( podobno) usunąć. Dwóch potwierdziło:)

balat napisane 5 lat 1 dzień temu

Bardzo ogólny artykuł.
Asiu, słyszałaś o embolizacji? Jak nie, to koniecznie poczytaj np. http://kobieta.wp.pl/kat,48756,title,Embolizacja-nowa-metoda-usuwania-mi...

Balat

lady.jo napisane 5 lat 3 dni temu

No cóż ja jestem posiadaczką takiego mięśniaka. Chciałam poczytać, znaleźć więcej informacji na ten temat niż już wiem , ale podana stron w linku coś nie działa.

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.