Rodzina

Otyłość dzieci – problem dorosłych

Nadwaga i otyłość coraz częściej nazywane są chorobami cywilizacyjnymi naszego wieku. Niestety, z tymi poważnymi problemami zmagają się zarówno dorośli, jak i dzieci. Badania wskazują, że liczba dzieci z nadmiernymi kilogramami systematycznie wzrasta. UNICEF podaje, że w Polsce aż 17% dzieci w wieku 11-15 lat ma nadwagę. 

Czy Twoje dziecko nie powinno schudnąć?

Nadwaga to bardzo przykry problem, który coraz częściej dotyka dzieci. Jest on szczególnie istotny, jeśli chodzi o młode osoby, gdyż to właśnie one stają się obiektami kpin i żartów dotyczących wyglądu. A ponieważ trudno jest im się pogodzić z tego rodzaju drwinami, stają się zamknięte w sobie i wycofują się z kontaktów społecznych. Niewłaściwa waga u dzieci stanowi więc problem zarówno natury fizycznej jak i psychicznej.

Wyjazd dziecka na studia

Wraz z wrześniem kończą się studenckie wakacje. Wiele młodych osób wyjeżdża wówczas z rodzinnych domów, aby rozpocząć lub kontynuować naukę w innym mieście. Jest to szczególne przeżycie dla świeżo upieczonych studentów i ich rodzin.  Często taki wyjazd wiąże się z pierwszym w naszym życiu tak długim rozstaniem.

Jakim ojcem jest facet po 40.?

Ulegamy zachciankom swoich dzieci i chcemy spędzać z nimi więcej czasu nawet kosztem pracy. A gdy już mamy czas dla nich to... rozmawiamy. Ale w tych rozmowach rzadko pojawiają się poważne tematy. I chociaż planujemy im przyszłość podsuwając dobre pomysły, to bycie dobrym ojcem kojarzy nam się raczej z byciem żywicielem rodziny niż rolą wychowawcy. Taki właśnie portret ojcostwa można namalować na podstawie badań przeprowadzonych w ramach naszej akcji “Jakim jesteś ojcem?”.

Syndrom opuszczonego gniazda

Dzieci nadają sens każdemu życiu, wnoszą radość w szare dni, absorbują nasz czas i sprawiają, że czujemy się potrzebni. W chwili pojawienia się potomstwa nasze życie ulega kompletnej zmianie. Dotychczasowe zajęcia i zainteresowania schodzą na dalszy plan. Dziecko jest na pierwszym miejscu i to jemu poświęcamy całą uwagę. Martwimy się, opiekujemy, uczymy i towarzyszymy mu przez wiele lat. Tworzymy kompletną rodzinę ze wspólnymi zajęciami, troskami i radościami.

Kiedy dzieci odchodzą…

Dobierz styl nauczania dziecka do jego temperamentu

Metody nauczania dostosowane do indywidualnych stylów uczenia się dzieci sprzyjają osiąganiu przez nich zadowalających wyników. W jaki więc sposób powinniśmy wykorzystywać ich dominujące zmysły, by proces zdobywania wiedzy był prosty?

Jak wybaczyć rodzicom nieidealne dzieciństwo

Wiele ludzi dorastało z rodzicami, którzy nie wiedzieli, jak ich kochać w sposób w jaki oni chcieliby być kochani. Inni natomiast dorastali z rodzicami, którzy nie tylko ich kochali, ale którzy również okazywali to poprzez bliskość fizyczną i emocjonalną. Brak miłości w dzieciństwie ma daleko idący wpływ na nasze dorosłe życie.

Używki popularne wśród młodzieży

Wprowadzają w dobry nastrój, likwidują zmęczenie, zwiększają koncentrację, pozwalają zapomnieć o codziennych troskach, dodają pewności siebie. Tak działają wszelkie używki.  Oczywiście ich działanie jest  pozorne i krótkotrwałe, a nieraz potrafi zostawić trwały uszczerbek na zdrowiu.

Jak wskazują badania, coraz młodsi ludzie sięgają po różne specyfiki, aby się odprężyć, odurzyć, czy zwyczajnie zaimponować kolegom. To już nie tylko obrazek ze studenckiej imprezy. Dostęp do narkotyków i używek mają także gimnazjaliści.

Badanie: większość nastolatków podejmuje decyzje o przyszłości razem z rodzicami

Decyzje o przyszłości zawodowej i edukacyjnej nastolatków w 85 proc. podejmowane są wspólnie z rodzicami. Jednak tylko 35 proc. dorosłych śledzi rozwój branż i zawodów. Zdecydowana większość nigdy nie miała styczności z doradztwem zawodowym - wynika z badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Łódzki i Wydawnictwo Librus.

Bunt nastolatków - zrozum zamiast się złościć

Z różnorakich artykułów dowiadujemy się, że „Nam dorosłym czasem trudno jest zrozumieć dziwne zachowania nastolatków. Wydają się nam one bezzasadne, przesadzone, bezsensowne.

Należy jednak pamiętać, że przyczyny tych zachowań często mają swoje obiektywne źródła w procesach biochemicznych, które zachodzą w organizmach nastolatków w okresie dojrzewania”.

Subskrybuje zawartość