Życie w społeczeństwie

Socjolog: coraz więcej polskich katolików praktykuje "po swojemu"

Choć Polska opiera się sekularyzacji typowej dla Europy Zachodniej, to od dwóch dekad następuje powolny spadek tradycyjnej religijności w naszym kraju. "Polscy katolicy coraz częściej dystansują się wobec instytucji kościelnej, praktykując na własny sposób" - powiedziała PAP socjolog religii, prof. Irena Borowik.

Zmiana w systemie emerytalnym – co wybrać?

Według rządowych zapowiedzi Polacy będą mieli częściową dowolność w wyborze pomiędzy OFE i ZUS. Podjęcie decyzji nie jest łatwe, ponieważ w obu wariantach, wysokość przyszłych świadczeń zależna jest od wielu czynników. Czym warto się więc kierować? Jakie czynniki uwzględnić? Ekspert Expandera zwraca uwagę, że najbardziej istotny przy dokonaniu wyboru, jest nasz wiek. To od niego zależy bowiem jak długi okres dzieli nas od przejścia na emeryturę. 

Nie przepłacaj za pobranie gotówki z bankomatu

Przed wakacyjnym wyjazdem warto sprawdzić, z których bankomatów możemy korzystać bez uiszczania dodatkowej opłaty. Z informacji zebranych przez Expandera wynika bowiem, że za pobranie 500zł z maszyny innego banku, możemy zapłacić nawet 20zł. W części banków jednak, nawet z najtańszym kontem, będziemy mogli bezpłatnie pobrać pieniądze we wszystkich bankomatach w Polsce i na świecie.

Kredyt gotówkowy - na co zwracać uwagę?

Kredyt gotówkowy to bezsprzecznie najpopularniejsza forma pożyczki. Szybka, nie wymagająca zabezpieczeń w postaci hipoteki, ma niedługi okres spłaty i nie generuje zbędnych formalności. Jednak wybór tej, z pozoru idealnej, formy pożyczki nie zawsze przychodzi tak łatwo. Decydując się na nią warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, które pomogą w wyborze korzystnej oferty i uchronią przed nadmiernym zadłużeniem.

Baba za kierownicą – to brzmi dumnie

Powiedzenia „kobieta za kierownicą!” i „jeździsz jak baba!” znamy wszyscy. I nic dziwnego – regularnie słyszymy je na polskich skrzyżowaniach. W świetle badań okazuje się, że te słowa mają zupełnie inne znaczenie, niż mogłoby się wydawać.

Alternatywne formy inwestowania

Powierzając oszczędności naszego życia bankowi jesteśmy pewne, że ich nie stracimy. Jednak konta bankowe i lokaty nie zapewnią nam szybkiego przypływu gotówki. Dlatego coraz częściej decydujemy na alternatywne formy inwestowania.

Oto najpopularniejsze z nich:
 
OBLIGACJE SKARBOWE

Psycholog: starość też radość

95 proc. skojarzeń, jakie mają młodzi myśląc o starości, to określenia negatywne. Jednak starość nie musi być smutna, bo wiek nie wpływa na poziom zadowolenia z życia - przekonywała podczas Festiwalu Nauki w Warszawie dr Zuzanna Toeplitz.

Kredytowa, debetowa, podarunkowa… Gramy w otwarte karty

Z dnia na dzień w naszych portfelach przybywa kolejnych kart, które banki lekką ręką oddają do naszej dyspozycji. Choć życie bez plastikowych prostokątów wydaje się już niemal niemożliwe, wiele z nas ciągle ma problem jak wszystkie je od siebie odróżnić. Którą zapłacić za zakupy w sklepie, którą podarować córce na urodziny, a którą zaciągnąć kredyt na ubrania w butiku?

Siła plotki - nie daj się ponieść

W pewnej starej baśni chłopiec, który skrzywdził kogoś swoim oszczerstwem, trafił na termin do czarownicy. Ta codziennie kazała mu tarzać się w smole i skrobać ciało za pomocą piasku. Kazała mu też każdego dnia rozpruwać poduszki z pierzem i sypać je na polny wiatr, a następnie wyzbierać wszystkie pióra i zaszyć z powrotem w powłoczkę i to nie za pomocą igły.

Różnica pokoleń - dialog zamiast konfliktu

Julian Tuwim pisał: „Życie to okres czasu, którego jedną połowę zatruwają nam rodzice, a drugą – dzieci”. Od wieków starsi narzekają na młodych, wspominając, że za „ich czasów czegoś takiego nie było”.

Faktycznie za „naszych czasów” bawiliśmy się w „butelkę” a nie seks na gimnazjalnych imprezach, tabuny galerianek nie szwendały się po sklepach, a kibice szli kibicować, a nie lać się po paszczach czy zabijać.
Subskrybuje zawartość