Mój szef jest ode mnie młodszy!

Czyli jednak nadszedł dzień, w którym możesz poczuć się jak Hillary Clinton - też masz szefa (tudzież szefową) młodszego od ciebie.

Twoje reakcje mogą być najróżniejsze - od matczynej tkliwości i chęci prowadzenia za rączkę, do pokusy przełożenia smarkacza przez kolano i porządnego złojenia mu skóry.

Główne błędy młodzika

  • Co znajduje się na szczycie listy najbardziej wkurzających zachowań młodziaków?
  • Zachowywanie się, jakby bycie szefem mu się należało, a także wymądrzanie się i zachowywanie się jak istota wszystkowiedząca. Z reguły jest to spowodowane chęcią zdobycia szacunku „na szybko” i często daje efekt odwrotny do zamierzonego.
  • Faworyzowanie młodych pracowników. Młody szef może zupełnie błędnie uważać, że jest w stanie nawiązać dobry kontakt tylko w grupie rówieśników. Może się obawiać, że różnica pokoleniowa nie pozwoli wam na obopólne zrozumienie potrzeb i sposobu myślenia.
  • Traktowanie starszych pracowników jak reliktów z epoki węgla, do której gołowąs najchętniej z powrotem by nas wyekspediował.

Częste używanie technologicznego slangu na bazie angielskiego.

Podobno najwięcej trudności w posiadaniu młodszego szefa widzą pracownicy w równie młodym wieku. Około 13 proc. pracowników w wieku 35-44 lat nie jest zachwyconych tym faktem, ale starsi mają z tym mniejszy problem – widzi go tylko 7 proc. pracowników w wieku 45-55 lat i 5 proc. po 55 roku życia.

Ważne podstawy

Jak zatem zbudować dobre relacje na linii młody/a szef/owa – starsza podwładna? Jedną z podstaw jest na pewno sensowna komunikacja (niekoniecznie za pomocą współczesnego slangu). Pozwoli ona na uniknięcie frustracji i pomoże zrozumieć wzajemne oczekiwania co do stylu porozumiewania się. Jeśli szef przedkłada np. wysyłanie maili nad kontakt telefoniczny, na pewno warto pójść tym tropem, by lepiej do niego dotrzeć. Wzbogać swoją wiedzę o nowinki internetowe czy używanie komunikatorów takich jak Skype, Facebook, Twitter, GG, AQQ itp. Warto też szefa zapytać wprost, jakie są jego oczekiwania co do naszej pracy, pozwoli to nam na uniknięcie wielu wątpliwości i niedomówień. Pamiętaj, że fakt, iż możesz być bardziej elastyczna wcale nie znaczy, że musisz zmieniać siebie, byleby tylko zyskać uznanie w oczach przełożonego.

Na pewno mądrze jest nie zostawać w tyle, choćby nawet dla własnej satysfakcji i na bieżąco uaktualniać swoją wiedzę. Zainteresuj się odpowiednimi do charakteru twej pracy kursami, warsztatami czy treningami. Fakt, że byłaś pracownicą roku 1992 czy 2000 to na pewno powód do dumy. Czemu nie powtórzyć dawnych sukcesów? Bycie osobą, która potrafi znów wspiąć się na szczyt może przynieść dużo radości. Z każdym dniem twoja wiedza i doświadczenie rosną, nie wahaj się tego wykorzystać. Powstrzymaj się od komentarzy, że kiedy ty byłaś już doświadczoną pracownicą - szef nosił pieluchę w zębach, a na chleb mówił "bep". Młokos może się poczuć urażony, a co gorsza zacznie być mściwy, co da ci potem odczuć na każdym kroku, bo jednak to on jest tu szefem, a nie ty. Staraj się zachować otwarty umysł i stawiać się w sytuacji młodego przełożonego, aby go lepiej zrozumieć. Przecież i jemu nie musi być łatwo, szczególnie, gdy zdaje sobie sprawę, że nie zawsze będzie się go traktować poważnie.

Nie przesadź z kolei w drugą stronę i nie próbuj matkować. To już jest przecież duże dziecko, co samo butki wiąże. Oczywiście możesz dać do zrozumienia, że chętnie będziesz służyć wiedzą i pomocą, ale nigdy tego nie rób nieproszona. W każdym miejscu pracy ważne jest zachowanie wzajemnego szacunku i powstrzymanie się od powierzchownych ocen. Przebojowe, dynamiczne, obyte z najnowszą technologią młode wilczątko naprawdę może być fantastycznym nabytkiem. Każda generacja wnosi przecież bogactwo różnych doświadczeń, umiejętności i wiedzy. Jeśli będziemy się tego trzymać, obowiązek pracy może stać się przyjemnością i ciekawym wyzwaniem dla każdej ze stron.Komentarze:

zuzanka napisane 6 lat 31 tygodni temu

pracowałam 15 lat w firmie ,miałam 'trudnego szefa ale nie narzekam.przynajmiej Zus i podatek opłacał uczciwie

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.