Zakupy

Zakupowy rachunek sumienia

Nie robimy listy zakupów, zamiast gotówką płacimy za nie kartą. Efekt? Nierozsądnie gospodarujemy domowym budżetem. Co zrobić, by zostać racjonalną house manager?

W tamtym roku przebadano część polskich rodzin, żeby sprawdzić, czy racjonalnie zarządzają swoimi budżetami. Przyjrzano się, jak poszczególne z nich robią zakupy, by znaleźć odpowiedź na pytanie, czy potrafią rozsądnie wydawać pieniądze. Co się okazało?

Grzeszny jak klient

Mrożone ryby – jakie wybrać?

Dostarczają cennych witamin i minerałów, potrzebnych do zachowania zdrowia. Mają wpływ nie tylko na system odpornościowy, ale także nerwowy i krwionośny. Zawierają dobrze przyswajalne białko i kwasy omega-3, niezbędne do prawidłowej pracy mózgu. To tylko niektóre z zalet  morskich przysmaków.

Jak wybierać ryby? Na co zwrócić uwagę, czytając etykiety? Które ryby są najbezpieczniejsze? Na pytania odpowiada Anna Bolińska Specjalista ds. Kontroli Jakości firmy ABRAMCZYK.

Jak mądrze kupować zabawki dla dzieci

Zawartość groźnych ftalanów lub innych niebezpiecznych związków, grożące uduszeniem długie sznurki oraz odpadające ostre kawałki plastiku – to niektóre niebezpieczeństwa, na jakie narażamy dzieci, kupując im zabawki z niepewnego źródła.

Z regularnie prowadzonych przez polskie instytucje kontroli wynika, że nawet 1/3 dostępnych na polskim rynku zabawek nie spełnia norm, choć skala uchybień jest różna.

Kobiety nieufne wobec sklepów internetowych

Kobiety w mniejszym stopniu niż mężczyźni ufają e-sklepom. Częściej interweniują, gdy sklep spóźnia się z dostawą i częściej wystawiają e-sklepom w internecie ocenę negatywną - wynika z badań dr Marzena Feldy ze Szkoły Głównej Handlowej.

Dr Marzena Feldy zajęła się zbadaniem zachowań konsumenckich młodych kobiet i mężczyzn w sklepach internetowych w swojej pracy doktorskiej. Zdiagnozowała różnice dotyczące zachowań rynkowych młodych konsumentów i konsumentek korzystających z usług e-zakupów.

Kupujemy nowy telewizor - jak dokonać wyboru?

W zamierzchłych czasach PRL posiadanie kolorowego telewizora było luksusem, na który nie każdego Polaka było stać. Dziś problem jest natomiast wybór nowego sprzętu. Oferta w salonach RTV jest bogata i może przyprawić o zawrót głowy, a na rynku wciąż pojawiają się nowe modele. Przed zakupem warto rozważyć, jakie są nasze potrzeby oraz zasobność portfela.

Szalejesz na zakupach? To przez okres – twierdzą naukowcy!

Naukowcy z University of Hertfordshire twierdzą, że gigantyczne zakupy, jakim oddają się kobiety spowodowane są zmianami hormonalnymi w czasie – uwaga – miesiączki. A wszystko dla poprawy nastroju. Żeby potwierdzić swoją teorię, naukowcy przebadali 400 kobiet.

Polowanie na klienta. Jak uniknąć marketingowych pułapek.

Wprawiająca w dobry nastrój muzyka, efektowne dekoracje, roznoszący się miły zapach, uśmiechnięte hostessy  przy półkach. W marketach nic nie jest dziełem przypadku. Polowanie na klienta i jego pieniądze rozpoczyna się już od wejścia do sklepu i jest efektem pracy całego sztabu specjalistów od marketingu i psychologów.

Warto zatem poznać kilka sztuczek stosowanych w galeriach handlowych, aby skutecznie móc się oprzeć marketingowym manipulacjom:

Piramida zdrowia - jedzenie w stylu „eko”

Jedzenie to podstawa naszego życia. Ma wpływ na to jak wyglądamy, jak żyjemy i jakie mamy samopoczucie. Dzięki dobrej diecie mamy dużo energii, rzadziej zapadamy na choroby i dłużej żyjemy. Nasze menu musi jednak zawierać najwyższej jakości składniki: białka, tłuszcze i węglowodany. By je uzyskać, warto pokusić się zakup nieco droższej, ale całkowicie zdrowej żywności ekologicznej.

Polowanie na ubranie - wszystko o popularnych szmateksach

Ciucholandy, second-handy, szmateksy, ciucheksy lub, w ekskluzywnej odmianie, vintage-shopy - moda na odzież z tzw. „drugiej ręki” nie przemija. Tylko przeciwnicy kupowania używanych ubrań z niesmakiem przyglądają się, jak sklepy oferujące tego typu asortyment coraz szczelniej wypełniają ulice polskich miast.

Zakupy w internecie – gdzie szukać niskich cen

Zakupy w internecie stały się codziennością. Coraz częściej zamiast zatłoczonych galerii handlowych wybieramy zacisze własnego domu i z kubkiem ciepłej herbaty polujemy na okazje przed monitorem komputera.

Internetowe sklepy i pasaże, podobnie jak te prawdziwe zachęcają nas promocjami i wyprzedażami. Jednak też podobnie jak te prawdziwe potrafią sprawić, że wspaniała na pierwszy rzut oka okazja ostatecznie sporo może nas kosztować. Jak więc sprawdzić czy w gąszczu internetowych sprzedawców i naganiaczy trafiliśmy na tę jedyną?

Subskrybuje zawartość