Nietypowe rośliny domowe - Tańcząca aturi

Aturi (desmodium gyrans) jest gatunkiem rośliny wieloletniej pochodzącym z tropikalnej Azji. Rośnie m.in. w Kambodży, Chinach, Indiach, Indonezji, Nepalu, Pakistanie, Tajlandii i Wietnamie. Roślina ta nazywana jest potocznie rośliną-telegrafem lub rośliną-semaforem, a czasem tańczącą rośliną.

Nazwy te zawdzięcza ruchom małych, bocznych listków, poruszających się z szybkością zauważalną gołym okiem. Aturi w ten sposób stara się zmaksymalizować swoją ekspozycję na słońce. Wszystkie liście zaopatrzone są w „zawias”, który ułatwia im ruch, ale ich ciężar zmusza roślinę do zużycia dużej ilości energii, aby nimi poruszyć.

Dlatego też każdy duży liść ma przy swojej podstawie „satelitki” - dwa mniejsze listki, które pomagają mu się przesuwać. Listki poruszają się eliptycznie, kierując te duże w kierunku najintensywniejszego źródła światła. W medycynie Siddha, indyjskich mistrzów duchowych, roślina ta jest używana od wieków do leczenia ran ciętych i podobno wpływa na ich szybkie zabliźnianie. Znana jest także jako remedium na ukąszenie węża. Roślinę opisał szczegółowo Darwin w dziele z 1880 roku pt. „Siła ruchu w roślinach”.

Aby wyhodować sobie aturi, należy zaopatrzyć się w doniczkę i torf o pH>6. Nasiona moczymy przed wysianiem przez 24 godziny. Następnie wsypujemy torf do doniczki, wsadzamy nasiona i przykrywamy je centymetrową warstwą podłoża. Możemy też podsypać ziemię rozkruszoną gliną, gdyż aturi zdaje się ją lubić. Nasiona powinny zakiełkować po 2-3 dniach. Pamiętaj, że ta roślina kocha słońce, dlatego umieść ją w jak najsłoneczniejszym miejscu. Jesienią aturi zaczyna gubić liście i zapada w stan spoczynku. W tym czasie wilgotna ziemia sprawia, że korzeń zaczyna gnić, a cieńsze gałązki obumierają. Umiarkowana temperatura często nie pozwala na utrzymanie aturi przy życiu nawet przez rok, ponieważ umiera w stanie spoczynku. Prawidłowo pielęgnowana roślina może osiągnąć ponad metr wysokości w ciągu pierwszego roku po wysianiu w doniczce.

Dla ciekawskich fragment tańca aturi na youtube.comKomentarze:

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.