Okulary progresywne - okulary na każdą odległość

Po przekroczeniu 40. roku życia upływający czas odczuwają również i nasze oczy. Nawet te z nas, które cieszyły się do tej pory doskonałym wzrokiem, zauważają zmiany w widzeniu. Przejawiają się one trudnościami w uzyskaniu ostrego obrazu przedmiotów umieszczonych w bliskich odległościach. Czytane teksty stają się niewyraźne, a rzeczy – zamazane. Odsuwamy wówczas gazetę lub książkę i trzymamy je coraz dalej od twarzy. Ten naturalny proces starzenia się oczu został określony jako starczowzroczność (prezbiopia).

Jest to najwyższy czas, aby odwiedzić okulistę, który dobierze odpowiednie dla naszych oczu szkła korekcyjne do bliży. Dla Pań, u których wcześniej stwierdzono krótkowzroczność lub astygmatyzm będzie to już druga para okularów. Rozwiązaniem mogą być okulary dwuogniskowe lub znacznie bardziej komfortowe szkła progresywne, dzięki którym można  wyraźnie widzieć na każdy dystans, nie zmieniając ciągle okularów i nie męcząc wzroku.

Co wyróżnia okulary progresywne?

W soczewce progresywnej moc korekcyjna zmienia się płynnie, w zależności od tego, z jakiego jej obszaru korzysta oko. Przy patrzeniu na przedmioty znajdujące się w dużej odległości, wzrok skierowany jest na górną część soczewki, która zapewnia dobre widzenie dali. Dolny fragment soczewki progresywnej jest przeznaczony do bliży, a przy patrzeniu na obiekty średnio oddalone od oczu wykorzystuje się jej środkowy obszar.

Okulary progresywne działają jak proteza wzroku - pod warunkiem, że są one prawidłowo dobrane i wykonane z dobrej jakości materiałów.

W przeciwieństwie do szkieł dwuogniskowych w soczewkach progresywnych obszary przeznaczone do bliży, dali i widzenia pośredniego przenikają się, a granice pomiędzy nimi są niewidoczne. Brak widocznej linii podziału jest również ważnym walorem estetycznym.

Z zewnątrz okulary progresywne nie różnią się niczym od tych klasycznych do dali. Dlatego też są one chętnie użytkowane przez panie. Nie zdradzają bowiem tego, że jesteśmy w wieku, kiedy potrzebujemy już okularów do czytania. 

Wiele osób obawia się, iż do szkieł progresywnych trudno będzie się przyzwyczaić. Na początku ich noszenie wymaga nieco cierpliwości - oglądając przedmioty znajdujące się w różnych odległościach można odczuć tzw. efekt pływania  i kołysania obrazu. Jest  on związany z płynnymi zmianami mocy soczewek w poszczególnych strefach. Proces nauczenia nowych nawyków spojrzenia trwa od kilkunastu minut do około 14 dni. Niektóre firmy i salony optyczne dają gwarancję adaptacji soczewek.

Trzy w jednym

Przy zakupie okularów progresywnych ważnym kryterium jest ich cena. Rozpiętość cenowa soczewek progresywnych jest duża – od 250 do ponad 2 tys. zł. Warto zdecydować się jednak na soczewki nowej generacji, które gwarantują szybką adaptację i komfort użytkowania. Zapewniają doskonałą ostrość i szerokie pole widzenia. Jedna para okularów progresywnych będzie nam służyła do czytania, pracy przy komputerze, podczas chodzenia czy jazdy samochodem.

Klasyczne soczewki progresywne można nabyć już za około 250-300 zł. Niska cena wiąże się przede wszystkim z gorszą jakością produktu. Takie soczewki mają archaiczną konstrukcję i ich użytkowanie jest uciążliwe. Okulary progresywne ze szkłami bardzo słabej jakości nie będą dobrą inwestycją – to wydane pieniądze i niezadowolenie z zakupu.

Ze względu na to, iż soczewki progresywne łączą obszary widzenia do bliży, odległości pośrednich i do dali  powinny być dobierane zgodnie z indywidualnymi potrzebami użytkownika, uwzględniającymi jego przyzwyczajenia i oczekiwania.

Tak jak i tradycyjne szkła, okulary progresywne mogą być pokryte powłoką antyrefleksyjną, która zapewnia  przejrzystość i redukuje męczące wzrok odblaski. Można je także nabyć w wersji fotochromowej.

Ważną informacją dla pań jest to, iż dobór oprawek jest dowolny. Można wybrać takie, które są modne, pasują do kształtu naszej twarzy i staną się dodatkowo gustowną ozdobą.Komentarze:

balat napisane 3 lata 6 tygodni temu

Ja mam takie okulary, jednak, żeby były skuteczne, muszą być dobre szkła. Kiedyś chciałam przyoszczędzić i wydałam na nie" tylko" 800zł, niestety , nie dało się w nich pracować. Za takie , w których czuje się komfortowo, choć i tak nie są podobno najlepsze, zapłaciłam dwa razy tyle. Ale warto.
I nieprawdą jest, że dobór oprawek jest dowolny. Bardzo małe oprawki nie wystarczą, szkła muszą być jednak trochę większe, żeby wielkości obszarów do bliży, dali i odległości pośrednich były wystarczające.

Balat

Tenia1 napisane 3 lata 6 tygodni temu

Wielka wygoda gdy się ma takie jedne okulary, w których się widzi na każdą odległość. Niestety ja nie mogę mieć takich, za duża wada i ciągle muszę pamiętać, żeby "drugie oczy"mieć ze sobą bo inaczej nic nie przeczytam. Za moje okulary też dużo zapłaciłam, tylko dlatego, żeby nie były takie grube.

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.