Pierwsze kroki na nartach? Zobacz o czym warto wiedzieć.

Gdy letnie wakacje są już tylko wspomnieniem, temperatury spadają, a dni robią się coraz krótsze, wielbiciele „białego szaleństwa” zaczynają odliczać czas dzielący od rozpoczęcia sezonu narciarskiego. Zimowe sporty cieszą się coraz większą popularnością wśród Polaków. Ośrodki narciarskie, te w kraju i za granicą, są oblegane przez amatorów i zaawansowanych narciarzy. Coraz bogatsza oferta sprawia, że każdy znajdzie miejsce dopasowane do swoich możliwości i umiejętności.

Kompletujemy sprzęt narciarski

Przygodę z nartami trzeba rozpocząć od skompletowania sprzętu. Należy rozważyć, czy koniecznie  musimy inwestować sporą sumę w ekwipunek. Jeżeli jesteśmy początkującymi narciarzami i nie planujemy częstych wizyt na stoku, to można skorzystać z oferty wypożyczalni sprzętu lub kupić używany.

Dla niezorientowanych wybór nart może wydawać się sprawą skomplikowaną. Dostępna na rynku oferta przyprawia o zawrót głowy - ceny wahają się od kilkuset do kilku tysięcy zł. Pierwsze narty powinno się  wybierać z grupy allround. W doborze odpowiedniego modelu nart i  ich długości z pewnością pomoże kompetentny sprzedawca w dobrym sklepie narciarskim. Pomocy można poszukać również w internecie np. na stronach producentów, gdzie przeważnie każdy model jest dokładnie opisany. Niektóre firmy mają na swoich stronach ski-selektory - programy pomagające w wyborze sprzętu. Po podaniu kilku podstawowych informacji, takich jak: stopień zaawansowania,  preferowany styl,  waga, wzrost, czy płeć, otrzymujemy informację, jakie narty będą dla na najlepsze.

Równie istotny jest wybór odpowiednich wiązań (łączą buty z nartami) i butów. Dobrze dopasowane wiązania mogą nas uchronić przed poważnymi uszkodzeniami ciała. Narciarskie buty muszą być wygodne i dobrze przylegać do nogi. Twardość buta (flex) powinna być dobrana w zależności od wagi  oraz umiejętności narciarza (początkującym zaleca się buty o niskiej twardości).

Do pełnego wyposażenia brakuje jeszcze kijków, gogli i kasku. Wymóg jeżdżenia w kasku obowiązuje w większości państw europejskich dzieci do lat 14. Jednak, jak wskazują statystyki, urazy głowy są najbardziej niebezpiecznymi w skutkach konsekwencjami wypadków na stokach. 

Ci, którzy pierwsze narciarskie kroki mają już za sobą wiedzą, jak ważny jest odpowiedni strój, począwszy od bielizny. Powinien być przede wszystkim  wygodny, chronić przed zimnem i przemoknięciem, a także przegrzaniem. Jeżeli jesteśmy pewni, że nasza przygoda z nartami nie zakończy się po pierwszym sezonie, możemy rozważyć zakup profesjonalnego ubioru. Podobnie, jak w przypadku sprzętu, wybór jest duży i zależy od zasobności naszego portfela. Istotną informacją, szczególnie dla pań, jest to, że również i na stoku panuje moda. W zimowych kurortach można zaobserwować, jakie obecnie są trendy – począwszy od kształtu gogli, aż po krój kombinezonu.

Adepci narciarstwa powinni również opanować kilka niezbędnych pojęć i definicji. Warto poznać, jakie są typy nart, techniki jazdy, rodzaje wyciągów narciarskich, tras zjazdowych, co oznaczają różne nazwy i oznaczenia, z którymi na pewno spotkamy się na stoku.

Sprawne ciało i bezpieczeństwo

Aby w pełni korzystać i cieszyć się z uroków „białego szaleństwa” należy przed sezonem zimowym odpowiednio się przygotować. Jazda na nartach to nie tylko przyjemność, ale i wysiłek dla naszego ciała. Dlatego trzeba wcześniej zadbać o kondycję fizyczną. Szczególną uwagę warto zwrócić na partie, które  najbardziej aktywnie pracują na stoku: łydki, uda, pośladki, brzuch, grzbiet i mięśnie obręczy barkowej. 

Niestety, stok to także miejsce, gdzie często dochodzi do wypadków i kontuzji. Najczęstsze to złamania kończyn i urazy głowy. Można także zostać poszkodowanym przez nieuważnego narciarza czy snowboardzistę lub przypadkowo wyrządzić krzywdę innym osobom. Dlatego też przed wyjazdem na narty dobrze jest się ubezpieczyć. Minimum zalecanym narciarzom jest tzw. NNW, czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują szeroką ofertę polis w tym np. ubezpieczenie kosztów leczenia, OC, czy też ochronę sprzętu.

Po słonecznej stronie stoku

Co roku powstają rankingi najpopularniejszych ośrodków narciarskich. Pod ocenę bierze się głównie infrastrukturę, jej stan i możliwości. Wpływ ma także baza noclegowa, gastronomia, dostęp do wyciągów, parkingi, dojazd do danej miejscowości, a także ceny.

Obecnie uważanymi za najlepsze polskie ośrodki narciarskie są:

  • Krynica - Jaworzyna Krynicka
  • Dwie Doliny Muszyna - Wierchomla
  • Sienna - Czarna Góra
  • Szklarska Poręba - Szrenica
  • Zieleniec
  • Zakopane - Kasprowy Wierch
  • Korbielów - Pilsko
  • Szczyrk - Skrzyczne
  • Szczyrk - Czyrna-Solisko.

Niezwykle kuszącą propozycję dla narciarzy oferują kurorty w Austrii. Urok austriackich Alp przyciąga rzesze turystów z całego świata, w tym także z Polski. Oprócz śniegu, słońca, przysmaków lokalnej kuchni i doskonałej infrastruktury spodziewać się można licznych atrakcji poza stokami np. ciepłych basenów.  Główne regiony turystyczne Austrii to Tyrol, Salzburg i Karyntia, gdzie są znakomite wyciągi narciarskie. Austria oferuje ogromną bazę noclegową, począwszy od pensjonatów i gasthofów, a skończywszy na luksusowych hotelach pięciogwiazdkowych.

Największe regiony narciarskie austriackich Alp obejmują liczne szczyty, dysponują kilkudziesięcioma wyciągami oraz kilometrami różnorodnych tras zjazdowych (np. Bad Kleinkirchheim  - 103 km, Hochmontafon-Silvretta Nova – 114 km, Zillertal Arena – 166 km, Kitzbühel-Kirchberg – 170 km,  Serfaus-Fiss-Ladis – 180 km, Ischgl – 230 km). Dodatkowo popularnością cieszą się lodowce: Tuxer (jedyny w Austrii z terenem otwartym przez cały rok, uważany jest przez wielu narciarzy za ten najlepszy ze wszystkich lodowców Alp), Sölden, Stubaier Gletscher.Komentarze:

lady.jo napisane 5 lat 28 tygodni temu

Ojjjj pamiętam jak dziś moją pierwszą wyprawę na narty. Miałam wtedy 17 lat i wielką ochotę na białe szaleństwo. Nauka szła mi dobrze, ale za szybko uwierzyłam w swoje siły. Wjechałam na górę , była piekna pogoda i taaaka straszna cisza.. potem wielka mulda , w ktora nieszczęśliwie wpadłam , narta mi sie nie odpieła i aaaaaaaaaaaaaaaaaauc zwozili mnie ratownicy :)
Mimo tego to były najlepsze moje ferie :)

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.