Pies czy kot? Jak dokonać wyboru

Zanim pupil pojawi się w naszym domu

Decyzja o zakupie lub adopcji zwierzęcia powinna być zawsze starannie przemyślana. W żadnym razie nie można jej podejmować pod wpływem chwili czy panującej mody na daną rasę. Okazuje się potem, że puchaty kotek drapie meble, a uroczemu labradorowi należy zapewnić codzienną dawkę ruchu na świeżym powietrzu.

Psy i koty to najpopularniejsze zwierzęta domowe, które już od czasów zamierzchłych towarzyszą ludziom. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, który z nich jest lepszy, choć ich właściciele potrafią toczyć spory o wyższości jednego gatunku nad drugim. Każde zwierze jest inne i na dodatek zróżnicowane jeszcze w zależności od swojej rasy. Wszystko zależy od naszych potrzeb, oczekiwań i charakteru. Zarówno pies jak i kot wymagają naszego poświęcenia, czasu i opieki. Biorąc pod swój dach zwierzę musimy mu zapewnić  warunki do życia. Mieszkając w M-2 pomyślmy, zanim zdecydujemy się na bernardyna, owczarka niemieckiego czy inną dużą rasę psów.

Czworonożny przyjaciel

Pies jest znakomitym towarzyszem dla osób lubiących spacerować. Należy mieć świadomość, iż trzeba go wyprowadzać niezależnie od pogody, minimum trzy razy dziennie i to nie tylko w celu załatwienia potrzeb fizjologicznych. Większość psów (np. rasy gończe i myśliwskie) potrzebuje zdecydowanie więcej ruchu i psich sportów m.in. aportowania. Dla osób zapracowanych, spędzający dużo czasu poza domem lub po prostu mniej aktywnych ruchowo lepszym wyborem będzie kot. Załatwia się do kuwety i  łatwiej  też zaakceptuje nasze późniejsze powroty do domu, choć i tak będzie domagał się poświęcenia mu czasu. Dobrym rozwiązaniem jest zapewnienie samotnemu mruczkowi towarzystwa… drugiego kota.  

Każde zwierzę wymaga od właściciela zaangażowania w opiekę i jego  wychowanie. Dlatego ważne jest, aby rozważyć, czy znajdziemy na to czas.

Udomowione zwierzęta potrzebują obecności człowieka. Zdecydowanie bardziej pod tym względem absorbujący jest pies. Jako zwierzę stadne lgnie do swojego pana i wykonuje jego polecenia. Uległość natomiast nie leży w naturze kotów, co nie oznacza, iż nie przywiązują się do swojego właściciela. Koty domowe, wbrew panującym opiniom, są towarzyskie. Lubią zabawy, drapanie, głaskanie. Jednak, zgodnie ze swoim kocim charakterem, potrzebują także chwil samotności.

Trudy wychowania

Wychowanie pupila będzie wymagało od nas sporo uwagi, cierpliwości i konsekwencji.  Od tego, ile czasu poświęcimy na nauczenie odpowiednich zachowań, zależeć będą nasze dalsze relacje ze zwierzęciem.  Niestety, zdarza się, iż osoby, które podjęły pochopnie decyzję o przysposobieniu psa lub kota, pozbywają się zwierzaka natychmiast po pojawieniu się  pierwszych  kłopotów wychowawczych.
 
Szczególnie istotna jest tresura psa. Musi on mieć jasno określoną hierarchię i czuć, kto jest jego panem. Wychowanie psa powinno być konsekwentne, aby był grzeczny, dobrze ułożony i nie sprawiał problemów.  Konieczne jest nauczenie szczeniaka załatwiania się poza domem.  Pojawia się też nawyk gryzienia przez młode psy butów, dziecięcych zabawek oraz innych przedmiotów, które znajdą się w zasięgu ich zębów. Właściciele powinni cierpliwie tego oduczać i  dawać im,  w zamian,  przeznaczone do gryzienia bezpieczne zabawki.

Wychowanie kota nie wymaga tresury. Szybko uczy się załatwiać do kuwety. Jest on jednak znacznie większym indywidualistą niż większość psów - nie lubi się podporządkowywać i jest niezależny. Problemem może być ostrzenie pazurów na  meblach  czy tapetach. Większość kotów można jednak nauczyć, aby drapały tylko dostarczone w tym celu przedmioty.

Sprawy porządkowe

Jeżeli chcemy zachować porządek w mieszkaniu, to musimy być przygotowani, że  obecność zwierzęcia przysporzy nam dodatkowych czynności i obowiązków.

Psy i koty gubią sierść.  Szczególnie jest to uciążliwe w przypadku ras długowłosych. Jest to dla zwierząt zjawisko całkowicie naturalne i nie da się tego uniknąć. Musimy być więc przygotowani na częste okurzanie domu i oczyszczanie swojej odzieży. Pomocne jest regularne szczotkowanie zwierzęcia.

Po spacerze, szczególnie przy brzydkiej, deszczowej pogodzie, należy psu oczyścić łapy i sierść. Inaczej naniesie do mieszkania sporo błota i piachu. Problem ten, choć w zdecydowanie mniejszym stopniu, dotyka właścicieli kotów, które samodzielnie wychodzą na zewnątrz.

Psy, a szczególnie duże rasy, mogą wydzielać intensywny zapach. Dlatego ważne jest, aby naszego pupila poddawać zabiegom higienicznym – czyścić sierść, kąpać.  Zadbany, odpowiednio pielęgnowany i właściwie karmiony pies nie będzie wydzielał nieprzyjemnej dla nas woni. Kot jest natomiast prawdziwym czyściochem. Sam dba o czystość swojego futerka. Do nas należy jednak regularne dbanie o porządek w  kociej kuwecie. Warto zainwestować w dobry żwirek, który będzie pochłaniał brzydkie zapachy. Kocury, jako zwierzęta terytorialne, znaczą  teren moczem o intensywnej woni. Jednak zdecydowana większość domowych kocurów jest poddawana zabiegowi kastracji, co niweluje ten problem. 
 
Właściciele psów i kotów muszą pamiętać również o regularnych wizytach u weterynarza. Zwierzęta domowe powinny być poddane szczepieniom przeciwko groźnym dla ich życia chorobom.
Komentarze:

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.