Podróże za Odrę - Niemcy północne i zachodnie

Część północna Niemiec to plaże, wybrzeża Bałtyku i Morza Północnego, klifowe skały Rugii, morenowe krajobrazy Szlezwiku (Szlezwik-Holsztyn), pustkowia Lünenburger Heide (Dolna Saksonia) oraz jeziora Meklemburgii.

W tej części kraju warto zwiedzić Bremę i Hamburg. Większość atrakcji turystycznych Bremy (miasta powstałego w wiekach średnich) skupiona jest na terenie Starego Miasta, które położone jest na wschodnim brzegu Wezery. Główny plac zdobią gmachy gotycko-renesansowego ratusza i romańsko-gotyckiej katedry. Przed ratuszem stoi posąg: 10-metrowy Roland z 1404 r.  Hamburg to dawny gród saski, największy port Niemiec, centrum targowe i kongresowe. W środku Hamburga znajduje się jezioro na rzece Alster. Z tego miasta pochodzili kompozytorzy F. Mendelsohn i J. Brahms. Wizytówką Hamburga jest wielki neorenesansowy ratusz.

Godny polecenia jest obszar rozciągający się u stóp Gór Harz (miejsce związane z legendą o czarownicach). Uwagę przyciągają malownicze miasta: Getynga, romański Hildesheim czy kupiecki Goslar. 

Atrakcją turystyczną północnych Niemiec jest również Lubeka (Szlezwik-Holsztyn), w średniowieczu najsilniejsze  hanzeatyckie miasto Bałtyku. Dziś Lubeka to perła architektury, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO. Warto zwiedzić także wyspy: Sylt i Helgoland.

Meklemburgia-Pomorze Przednie słynie hanzeatyckich miast (Stralsund, Wismar, Schwerin, Rostock) oraz z Rugii – największej i jednocześnie uznanej za najpiękniejszą niemiecką wyspę.

W Niemczech Zachodnich skupia się potencjał gospodarczy kraju (wysoko uprzemysłowione Zagłębie Ruhry w Nadrenii Północnej-Westfali).

Warto zobaczyć Kolonię, gdzie znajduje się katedra uznana za najsłynniejszą gotycką budowlę na ziemiach niemieckich, Akwizgran i  Bonn. W miastach tych do dziś zachowało się wiele zabytków z czasów antycznych. Położony nad Renem Dusseldorf to niemiecka stolica mody i miasto słynące z muzeów.

Rzesze turystów zwiedzają wspaniałe zamki w dolinach Renu i Mozeli (Nadrenia-Palatynat i Saara) oraz imponujące katedry romańskie w Spirze, Wormacji i Moguncji. Nieodłącznym elementem krajobrazu tego regionu są winnice.

Frankfurt (Hesja) nad Menem to dzisiejsze centrum finansowe kraju i rodzinne miasto Goethego.  Odbywają się tutaj słynne Międzynarodowe  Targi Książki, funkcjonuje Deutsches Polen Instytut.  Drapacze chmur sąsiadują z  pięknymi kościołami i eleganckimi gmachami muzeów. Trzeba zobaczyć kościół św. Leonarda - perłę romańsko-gotyckiej architektury.

Godne polecenia jest również  inne miasto Hesji – Kassel. Wielbicielom sztuki współczesnej znane jest  z organizowanej co pięć lat  światowej wystawy „documenta”.  Pałac Wilhelmshöhe zawiera zbiory malarstwa europejskiego m.in. dzieł Rembrandta. W mieście znajduje się również muzeum poświęcone braciom Grimm, którzy spędzili tutaj 30 lat swojego życia.

Wizytówką tej części Niemiec są  reńskie wina i słynny koloński karnawał.Komentarze:

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.