Podróże za Odrę - Niemcy południowe i wschodnie

Niemcy Południowe (Bawaria, Badenia i Wirtembergia) to najbardziej malownicza cześć tego kraju. Oprócz wspaniałych krajobrazów i mnóstwa zabytków atrakcją są także różnorodne festyny.

Bawaria słynie przede wszystkim z Alp, jezior i Lasu Bawarskiego.  To prawdziwy raj dla turystów z licznymi wyciągami, ośrodkami wypoczynkowymi i uzdrowiskami.  Znajdują się tu słynne ośrodki sportowe – np. w Garmisch-Partenkirchen co roku odbywają się zawody skoków narciarskich w ramach Turnieju Czterech Skoczni. Nie należy zapominać o bawarskich zamkach – najpiękniejsze z nich to „łabędzie zamki”  Ludwika II (Neuschwanstein i Hohenschwangau) w  okolicach Oberstdorfu i…… piwie.  To właśnie w Monachium, turystycznej metropolii Bawarii, odbywa się Oktoberfest. 

Monachium to dawna siedziba królów bawarskich i ośrodek kultury. Żyli tu i tworzyli m.in. Ibsen, Mann, Wagner, Strauss. Miasto słynne jest także licznych zabytków architektury (kościoły z różnych okresów, pałace), parków i terenów zielonych oraz fabryki BMW.

Drugie co do wielkości miasto Bawarii to Norymberga – ważny historyczny ośrodek. Pochodzą z niej słynni  artyści - Wit Stwosz i Albrecht Dürer.  Właśnie  w Norymberdze  w 1543 r. wydano dzieło Kopernika "O obrotach sfer niebieskich". Miasto szczyci się licznymi zabytkami w obrębie starego miasta m.in. gotyckie kościoły i zamek z XV w. Wizytówką Norymbergii są także  pierniki i  kiełbaski. Badenia-Wirtembergia kojarzy się z niezwykle urokliwym  Jeziorem Bodeńskim, uznanym za najpiękniejsze niemieckie miasto Heidelbergiem i słynącym z uzdrowisk Schwarzwaldem.

Letnią stolicą regionu jest elegancki kurort Baden-Baden, który dawniej był miejscem pobytu europejskiej arystokracji. Największymi miastami są Stuttgart (miłośników motoryzacji z pewnością zainteresuje Porsche-Museum i Mercedes-Benz-Museum)  oraz Mannheim.


Wschodnia część Niemiec jest również atrakcyjna turystycznie, choć mniej doceniana. Znajduje się tutaj Brandenburgia, Saksonia-Anhalt, Saksonia i Turyngia. Oprócz pięknej przyrody (pojezierza Brandenburgii, Góry Harz) jest pełno wspaniałych zabytków -  barokowe rezydencje Poczdamu w Brandenburgii, niezwykłe budowle Drezna  (neorenesansowa budowla saskiej opery państwowej, Zwinger)  i Lipska (Neues Gewandhaus i Opernhaus) w Saksonii.

Turyngia słynie z uzdrowisk w górach Lasu Turyńskiego. Tu znajduje się także skocznia narciarska Oberhof. Warto zwiedzić  przede wszystkim Weimar - miasto twórców muzyki neoromantycznej. Najważniejsze zabytki miasta związane są z Goethem, Schillerem, Lisztem. Turystów przyciąga także Eisenach ze wspaniałym zamkiem Wartburg oraz stolica landu -  Erfurt.

Saksonia-Anhalt kojarzona jest z miastami z bogatą historią, takimi jak Wittenberga czy Magdeburg oraz wspaniałymi zabytkami (romańskie kościoły, średniowieczne zamki i nowożytne rezydencje). Niepodważalnym walorem turystycznym tego landu są malownicze Góry Harz. Saksonia jest znana z gór Rudawy i krajobrazów Szwajcarii Saksońskiej. Stolica landu - Drezno jest jednym z piękniejszych miast Niemiec.

W Brandenburgii znajduje się Spreewald – rezerwat biosfery UNESCO. To bagnisty teren gęsto poprzecinany siecią rzeczek i kanałów. Do atrakcji turystycznych w tym regionie należą wycieczki łodzią po kanałach.Komentarze:

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.