Psycholog: śmiech Cię ośmieli

Rozbawienie powoduje wzrost śmiałości w kontaktach z innymi ludźmi i sprawia, że jesteśmy pozytywniej nastawieni do innych osób - wynika z badań wykonanych w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej.

Przeprowadzał je student SWPS - Jakub Kryś - w ramach swojej pracy doktorskiej. Na swoje badania otrzymał grant z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

"Rozbawienie ułatwia kontakty społeczne dzięki temu, że ludzie się nie krępują w nowym środowisku, a dodatkowo nabierają większego dystansu do siebie samych" - powiedział w rozmowie z PAP promotor pracy doktorskiej, prof. Bogdan Wojciszke, dziekan Sopockiego Wydziału SWPS.

Psycholog wyjaśnił, że ludzie rozśmieszeni przestają się bać, zaczynają mniej poważnie traktować siebie i pozytywnie podchodzą do innych ludzi. "Kiedy uda się daną osobę rozbawić, to np. łatwiej namówić ją, by wzięła udział w karaoke, czy zatańczyła na stole" - dodał Wojciszke.

W ramach badań Jakuba Krysia przeprowadzono kilka doświadczeń. Część badanych wprowadzano nastrój rozbawienia. Osoby te oglądały 10 grafik Andrzeja Mleczki lub miały przypomnieć sobie sytuację ze swojego życia, w której były rozbawione. W drugiej części badani dostawali pewne zadania i obserwowano, jak je wykonują.

Dla porównania, osoby z innej grupy wprowadzano w pozytywny nastrój, ale nie poprzez rozbawienie (np. pokazywano im piękne krajobrazy), a w trzeciej grupie - wcale nie przygotowywano osób do drugiej części badania.

Okazało się, że osoby wprowadzone w stan rozbawienia były bardziej otwarte w sytuacjach społecznych. Np. kiedy poproszono je, by usiadły przy obcej osobie, siadały bliżej, niż ci, których wcześniej nie rozbawiono. Również kiedy rozśmieszaną osobę postawiono przed kamerą, stawała bliżej niż pozostałe.

W jednym z doświadczeń badanym pokazywano scenę, w której dziewczynka uderza chłopca. Nie było w niej jasne, czy jest agresywna, czy się bawi. Osoby rozbawione były mniej skłonne do postrzegania negatywnych intencji i uważały, że pokazywana im scena to część zabawy. Inne osoby w tej scenie chętniej widziały agresję.

"W tych badaniach porównywaliśmy reakcje osób rozbawionych z reakcjami osób pod wpływem innych pozytywnych emocji, takich jak nadzieja czy duma. Okazało się, że emocje inne niż rozbawienie nie ułatwiają kontaktów społecznych. Jest to specyficzne dla reakcji rozbawienia" - podkreśla prof. Wojciszke.

Jego zdaniem, wyniki tych badań mogą się przydać w sytuacji kontaktu z nieznajomymi, a także z osobami należącymi do grupy, do której się nie należy.

W ramach pracy Jakuba Krysia odbyło się 9 badań, każde z nich przeprowadzono na 60-100 osobach w różnym wieku - przechodniach zaczepionych na ulicy w Łodzi.

PAP - Nauka w Polsce, Ludwika TomalaKomentarze:

Alicja napisane 6 lat 9 tygodni temu

Gorzej, jak nam wcale nie jest do śmiechu, a wszelkie próby żartu traktujemy śmiertelnie poważnie

Alicja
zuzanka napisane 7 lat 21 tygodni temu

zdecydowanie zgadzam się z autorem tekstu.Znam to z autopsji,bardzo dużo napięć można rozładować uśmiechem,ciepłym słowem,życie jest za krótkie żeby traktować wszystko 'śmiertelnie,poważnie'

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.