Światłoterapia - leczenie światłem

Światłoterapia (zwana też fototerapią) nie jest wynalazkiem współczesności i już starożytnym Grekom zawdzięczamy nazwę metody leczenia za pomocą promieni słonecznych - "helioterapię" pochodzącą od imienia boga słońca Heliosa.

Średnia roczna liczba godzin słonecznych w Polsce wynosi ok. 1600, czyli słońce pojawia się u nas średnio na niespełna 4,5 godziny dziennie. A przecież światło reguluje rytmy biologiczne i pobudza pracę części mózgu odpowiedzialnej między innymi za nastrój człowieka. Światłolecznictwo stosuje się z powodzeniem w łagodzeniu wielu codziennych dolegliwości, jak i w sytuacjach wymagających pomocy psychiatry lub psychoterapeuty.

Fototerapia jest korzystna w przypadku zespołów depresyjnych, m.in. objawów depresji sezonowej (SAD), depresji poporodowej czy też zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Warto pamiętać o tym, że depresja sezonowa jest oporna na leczenie lekami przeciwdepresyjnymi. W psychiatrii światłoterapia stosowana jest od 1982 roku. Lampy stosowane w psychiatrii pozbawione są szkodliwych fal ultrafioletowych. Mimo ich minusów musimy pamiętać, że zwiększają one napięcie i elastyczność skóry, wytwarzają witaminy z grupy D, poprawiają przyswajanie wapnia i fosforu, wzmagają przemianę materii i działają bakteriobójczo.

Długość leczenia jest zależna od rodzaju leczonego zaburzenia. W depresji sezonowej zaleca się wykonanie 10-14 sesji. Czas trwania sesji zależny jest od natężenia światła stosowanych lamp. Fototerapia łagodzi również dolegliwości związane z menopauzą, nadpobudliwością, zaburzeniami rytmu snu i czuwania, także u osób z chorobą Alzheimera.

Na obecny renesans światłoterapii ma wpływ ogromny postęp technologiczny, zastosowanie diod elektroluminescencyjnych (LED) i dobroczynne działanie wytwarzanego przez nie światła, potwierdzone wieloletnimi badaniami NASA i różnych ośrodków medycznych, m.in. Medicine College w Wisconsin. Najkorzystniejsze działanie ma światło podczerwone, ponieważ najgłębiej wnika w tkankę. Bardzo istotne jest też przeciwbólowe i przeciwzapalne działanie światła czerwonego i podczerwieni. Pod wpływem światła zwiększa się poziom substancji chemicznych, takich jak np. endorfiny, nazywane hormonami szczęścia, które powstrzymują sygnały bólowe, podwyższając próg naszej odporności.

Światło zielone, czerwone i niebieskie

Bardzo ważne w światłoterapii jest jej holistyczne działanie, np. zwalczając ból nie traktuje ona tylko objawów, ale  uruchamia cały proces leczenia, aktywizując własne zasoby obronne organizmu. W zakresie dermatologii i kosmetologii obok światła czerwonego skuteczne jest także światło niebieskie i zielone. Niebieskie ma działanie bakteriobójcze i niszczy m.in. bakterie będące przyczyną trądziku i wielu innych dolegliwości, nie tylko skórnych. Światło zielone razem ze światłem czerwonym jest skuteczne w zwalczaniu cellulitu, rozstępów, blizn pooperacyjnych, a także likwidowaniu zmarszczek. Synergiczne działanie światła czerwonego, niebieskiego i zielonego w połączeniu z regularnym ich stosowaniem zastępuje w kosmetologii botoks.


Koszty leczenia światłem

Jedna sesja fototerapii jasnym światłem trwa od 0,5 do 1-2 godzin i kosztuje od 8 do kilkudziesięciu złotych. Ceny urządzeń do światłoterapii wahają się średnio od 450 złotych do 3000 złotych. Zdarzają się też droższe i tańsze egzemplarze. Dla porównania tygodniowe wakacje w grudniu na Gran Canarii, gdzie słońce towarzyszy nam ponad 10 i pół godziny dziennie, spokojnie znajdziemy już za 1900 złotych. Cena obejmuje przelot i zakwaterowanie w hotelu ze śniadaniem i obiadokolacją. Co wybrać? Opowiadam się za właśnie tą bardziej tradycyjną metodą światłoterapii, ale nie zawsze mamy możliwość wyjechania w poszukiwaniu naturalnego światła słonecznego.Komentarze:

Tenia1 napisane 6 lat 6 tygodni temu

Wierzę w leczenie światłem. Kiedyś tak leczyłam zatoki a teraz wykorzystuję każdy słoneczny dzień na spacery dla dobrego samopoczucia.

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.