Wakacje na własną rękę - poradnik

Nudzą cię już zorganizowane wyjazdy? Masz dość biegania po hotelowych korytarzach i wylegiwania się na pobliskich plażach? Chcesz poznać prawdziwy smak przygody? Przygotuj wycieczkę na własną rękę! Sama zadecyduj gdzie chcesz pojechać i co chcesz zobaczyć. Jeżeli zadbasz o szczegóły, okaże się, że sporo zaoszczędzisz.


Gdzie chcę pojechać?

Planowanie naszego wyjazdu rozpoczynamy od obrania celu podróży. Gdy wiemy z grubsza gdzie chcemy jechać, warto poznać zwyczaje panujące w wybranej przez nas lokacji, ustrój oraz panujące w wybranym przez nas okresie warunki pogodowe. Po bliższym przyjrzeniu się sytuacji może okazać się, że wybrane przez nas miejsce nie do końca będzie spełniać nasze wymagania. Przeszkodą w podroży może okazać się np. wysoka temperatura, epidemia lub pandemia jakiejś choroby lub niebezpieczeństwa związane z podróżą np. porwania turystów, coraz częściej spotykane np. w północno-wschodniej Afryce. Gdy jesteśmy pewni miejsca, w które się udamy, czas zadbać o potrzebne dokumenty i formalności.


Jakie dokumenty?

W przypadku wojaży po Europie z reguły potrzebujemy tylko dowodu osobistego. Wyjątkiem są kraje nie należące do Unii: Bałkany, w tym Chorwacja, Albania, Bułgaria, Szwajcaria itd. (poza Norwegią). Tam podobnie jak w innych krajach do podróży potrzebujemy paszportu. Prócz niego potrzebować możemy też wizy turystycznej (można wyrobić ją w konsulacie danego kraju lub kupić po przylocie) oraz ewentualnych świadectw szczepień lub dodatkowych zezwoleń na podróż po niektórych regionach (np. Tybet).


Samolotem czy pociągiem?

Z kompletem dokumentów w dłoni możemy zabrać się za poszukiwanie tanich lotów. Podczas podróży międzynarodowych nie polecamy innych poza samolotami środków transportu. Koleje i autobusy to spory wydatek czasu i pieniędzy. Podróż nimi opłaca się jedynie w warunkach lokalnych, gdy do pokonania mamy najwyżej kilkaset kilometrów.
Jeżeli celem naszej podróży jest jeden z krajów starej Europy, z pomocą przyjdą nam tanie linie lotnicze np. węgierski Wizzair lub irlandzki Ryanair. Na stronach internetowych przewoźników znajdziemy informacje o aktualnie obowiązujących promocjach oraz mapki, dzięki którym będziemy mogli ustalić przeloty pomiędzy różnymi miastami. Z pomocą Wizzair dotrzemy do kilkudziesięciu miast Europy, z Ryanairem oblecimy niemal cały kontynent i kawałek Afryki (a dokładniej dostaniemy się do kilku miast Maroka).

Polując na okazje musimy pamiętać, że dotarcie do wyznaczonego celu będzie czasem związane z wykupieniem kilku lotów i wykonaniem kilku przesiadek. Z polskich lotnisk nie da się dolecieć bezpośrednio do wszystkich miast Europy (np. do włoskiej Pizy, na Sycylię, do portugalskich Lizbony i Porto). Choć wygląda to kłopotliwie, to w rzeczywistości czas pomiędzy przesiadkami (czasem kilka dni) możemy przeznaczyćKomentarze:

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.