Zakrzepica żył głębokich a wiek

Zakrzepica żył głębokich stanowi w Polsce dość poważny problem osób powyżej 40. roku życia. Szacuje się, że u osób w podeszłym wieku choroba pojawia się blisko dziesięciokrotnie częściej, aniżeli ma to miejsce u młodszej grupy wiekowej. Zignorowanie pierwszych objawów zakrzepicy może doprowadzić do zawału serca, niedokrwiennego udaru mózgu i zatorowości płucnej, które stanowią bezpośrednie zagrożenia dla życia pacjenta. Co trzeba wiedzieć o zakrzepicy żył głębokich?

O rozpoznaniu zakrzepicy przez lekarza decyduje obecność co najmniej dwóch z trzech czynników ryzyka, należących do tak zwanej triady Virchowa. Stanowią ją: spowolnienie przepływu krwi przez naczynia żylne, patologiczne zmiany w budowie ich ściany, a także zmiany w układzie krzepnięcia krwi. U osób w podeszłym wieku, wszystkie powyższe czynniki spowodowane są głównie procesem starczym. Proces starzenia się jest nierozerwalnie związany ze stopniowo pogłębiającą się tendencją do tworzenia zakrzepów, wywołaną wzrostem stężenia fibrynogenu, poziomu niektórych czynników krzepnięcia krwi, nadmierną aktywacją płytek krwi, wzmożoną produkcją tromboksanu A2 oraz upośledzeniem aktywności osocza w zakresie likwidowania powstałych skrzepów.

Jak rozpoznać objawy schorzenia?

Do głównych symptomów zakrzepicy żył głębokich można zaliczyć między innymi dolegliwości bólowe, zlokalizowane w obrębie zmienionych chorobowo żył. Zauważalny jest ponadto obrzęk kończyny i tkliwość chorych naczyń krwionośnych, a także biegnących wzdłuż nich mięśni. Do spektrum objawów zalicza się też podwyższone napięcie podpowięziowe (objaw Mozesa), zwiększoną temperaturę kończyny, a w przypadku lokalizacji zapalenia w żyłach biodrowych – nadmierne wypełnienie i w efekcie widoczność żył powierzchownych okolicy nadłonowej. W przypadku zaawansowanej choroby powłoka skórna kończyny może znacznie zmienić swe zabarwienie na sine lub blade.

Kiedy udać się do lekarza?

Dostrzeżenie powyższych objawów powinno skłonić do natychmiastowej wizyty u lekarza, bowiem nieleczona zakrzepica szybko rozszerza się, zajmując coraz większe naczynia żylne. Może dojść nawet do zgonu w przebiegu zamknięcia światła tętnic płucnych – jest to jedno z najpoważniejszych powikłań stanu zapalnego żył głębokich. Każdy pacjent, u którego pojawia się zakrzepica, jest narażony na ryzyko powstania zatorowości płucnej. Poza tym w przebiegu zapalenia żył głębokich może dojść także do zawału serca lub udaru mózgu. Dowiedz się więcej o problemie na stronie zakrzepica24.pl

 Komentarze:

Tenia1 napisane 4 lata 7 tygodni temu

Temat dobrze mi znany, niedawno miałam podejrzenie zakrzepicy. Wiem, że to poważne schorzenie. Od wielu lat choruję na żylaki.

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.