Zmiana w systemie emerytalnym – co wybrać?

Według rządowych zapowiedzi Polacy będą mieli częściową dowolność w wyborze pomiędzy OFE i ZUS. Podjęcie decyzji nie jest łatwe, ponieważ w obu wariantach, wysokość przyszłych świadczeń zależna jest od wielu czynników. Czym warto się więc kierować? Jakie czynniki uwzględnić? Ekspert Expandera zwraca uwagę, że najbardziej istotny przy dokonaniu wyboru, jest nasz wiek. To od niego zależy bowiem jak długi okres dzieli nas od przejścia na emeryturę. 

Media dominuje dyskusja związana z zaproponowanymi przez rząd zmianami w systemie emerytalnym. Zgodnie z nimi każdy będzie miał dobrowolność w wyborze, czy wciąż chce wpłacać swoje składki zarówno do OFE jak i ZUS, czy tylko do ZUS. W sytuacji, gdy reforma zostanie przyjęta przez parlament oraz podpisana przez Prezydenta, na podjęcie decyzji będziemy mieli trzy miesiące. Warto pamiętać, że w przypadku braku deklaracji, zostaniemy automatycznie przeniesieni do ZUS. Zostając w OFE, będziemy mieli możliwość zmiany wyboru w każdym momencie, jednak przejście do ZUS będzie ostateczne.

Aktualnie z pensji pobierana jest składka emerytalna w wysokości 19,52 proc. pensji brutto – 2,8 proc. od tej kwoty przekazywane jest do Otwartych Funduszy Emerytalnych – mówi Aleksandra Łukasiewicz, Doradca Zarządu firmy Expander. – Rząd planuje zwiększyć tę sumę. Składka osób, które zadeklarują chęć pozostania w OFE będzie wynosiła 2,92 proc. Warto jednak zauważyć, że po reformie zgromadzone środki i tak ostatecznie zasilą konto ZUS. Dziesięć lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego pieniądze zebrane przez OFE będą sukcesywnie przenoszone do ZUS – co roku 10 proc.

Najważniejsze zmiany w systemie emerytalnym

  1. Przeniesienie obligacji o wartości 121 mld PLN do ZUS
  2. Akcje spółek pozostaną w OFE
  3. OFE nie będą mogły kupować obligacji Skarbu Państwa
  4. Podwyższenie składek OFE z 2,8 do 2,92 proc.
  5. Trzy miesiące na podjęcie decyzji o pozostaniu w OFE
  6. W przypadku braku deklaracji – przeniesienie do ZUS
  7. Systematyczne przenoszenie składek do ZUS na 10 lat przed emeryturą
  8. Emerytury wypłacane przez ZUS

ZUS czy OFE?

Dla przyszłego emeryta kluczowe pytanie brzmi: który wariant zapewni wyższe świadczenia po zakończeniu aktywności zawodowej? Odpowiedź nie jest prosta, bowiem wysokość emerytury uzależniona jest od wielu czynników.

Decydując się pozostać w OFE, podejmujemy większe ryzyko. Zgromadzone w nich środki są inwestowane w różnego rodzaju aktywa. Dotychczas OFE mogły kupować akcje, obligacje i inne papiery wartościowe za około jedną trzecią posiadanych środków. W celu dywersyfikacji portfela inwestycyjnego oraz bezpieczeństwa nabywały one również obligacje Skarbu Państwa. Zgodnie z zapowiedzią Rządu, w przyszłości OFE mają dysponować znacznie większą swobodą, jednak jeszcze nie wiadomo, jak dużą. W wyniku liberalizacji fundusze będą mogły inwestować znaczną część środków w aktywa umożliwiające wypracowanie lepszych wyników finansowych.Komentarze:

balat napisane 5 lat 25 tygodni temu

Dostaliśmy z mężem przedwczoraj informację i prognozy z Zusu o naszych emeryturach. Ja pracuję na etacie, więc wielkiego wyboru nie mam, ale mąż stwierdził, że pora zwijać działalność gospodarczą, i pieniążku na starość odkładać na boku, bo do emerytury ma jeszcze 20 lat i przez ten czas płacąc najniższą możliwą składkę ZUS ( przecież niemałą) zyska niecałe 300 zł emerytury. Żenujące, bo brak motywacji zmusza przedsiębiorców do przejścia w szarą strefę....

Balat

Tenia1 napisane 5 lat 26 tygodni temu

Cieszę się, że mnie to już nie dotyczy, jestem na rencie. Współczuję tej niepewności i ponoszenia skutków nieodpowiedzialności polityków.

balat napisane 5 lat 26 tygodni temu

I co to za wybór? Praktycznie żaden, bo i tak większość pieniędzy, szczególnie przed emeryturą, pójdzie do ZUSu.....

Balat

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.