Choroby i dolegliwości

Zakrzepica żył głębokich a wiek

Zakrzepica żył głębokich stanowi w Polsce dość poważny problem osób powyżej 40. roku życia. Szacuje się, że u osób w podeszłym wieku choroba pojawia się blisko dziesięciokrotnie częściej, aniżeli ma to miejsce u młodszej grupy wiekowej. Zignorowanie pierwszych objawów zakrzepicy może doprowadzić do zawału serca, niedokrwiennego udaru mózgu i zatorowości płucnej, które stanowią bezpośrednie zagrożenia dla życia pacjenta. Co trzeba wiedzieć o zakrzepicy żył głębokich?

Czego nie wiemy o prawach pacjenta?

Fundacja „Nadzieja dla Zdrowia” od października ubiegłego roku udostępnia bezpłatne dyżury
z zakresu praw pacjenta. Wśród najczęściej zadawanych pytań znajdowały się te dotyczące zwolnień lekarskich oraz procedur związanych z pobytem w szpitalu.

Czy astygmatycy mogą nosić kolorowe soczewki kontaktowe?

Astygmatyzm, czyli wada, która potęguje nieostre i zniekształcone widzenie, może być korygowana zarówno za pomocą okularów jak i soczewek kontaktowych. W drugim przypadku pacjenci mogą sięgnąć również po kolorowe kontakty, które w ostatnim czasie zostały wprowadzone na rynek przez producentów.

Z bólem głowy do dentysty?

Gdy boli nas głowa, najczęściej sięgamy po leki przeciwbólowe lub lekceważymy problem. Tłumaczymy sobie jego przyczyny stresem lub zbyt niskim ciśnieniem. Tylko niektórzy z nas konsultują się wtedy z lekarzem rodzinnym lub farmaceutą, a prawie nikt nie wybiera się z bolącą głową do lekarza specjalisty. Tymczasem ból głowy może być objawem wielu problemów zdrowotnych, w tym również... stomatologicznych. W jakich sytuacjach z bólem głowy powinniśmy wybrać się do dentysty i co może go powodować?

Jak dbać o stawy po czterdziestce?

W dzisiejszych czasach po czterdziestce nie musimy bynajmniej rezygnować z aktywnego życia – wręcz przeciwnie, to doskonały moment, aby „wziąć się za siebie” i poszukać nowych wyzwań. Jeśli jednak nie chcemy, by ograniczały nas problemy ze stawami, powinnyśmy odpowiednio wcześnie zadbać o ich dobrą kondycję. Jak możemy to zrobić?

Magiczna czterdziestka

Legionella czai się w instalacjach

Legionella to jedyna bakteria przenoszona drogą wodną, która powoduje choroby układu oddechowego, a nie pokarmowego, jak wszystkie inne. Lekarze, żeby ją rozpoznać powinni m.in. zlecić przeprowadzenie badania materiału klinicznego, ale powszechnie w Polsce się tego nie robi - powiedziała PAP członkini zespołu badawczego Instytutu Techniki Budowlanej (ITB).

Proteza zębowa - nie taka straszna jak ją malują

Szklanka, a w niej duża, niewygodna proteza wykonana z różowego akrylu – taki obraz przed oczami ma większość, gdy pomyśli o tzw. trzecich zębach. Tymczasem rzeczywistość wcale nie musi być aż tak przerażająca. Obecnie medycyna daje szerokie możliwości wykonania wygodnych i stabilnych uzupełnień protetycznych, które wyglądem przypominają naturalne uzębienie.

Haluksy - Fakty i mity

Wiele osób cierpi na paluchy koślawe, czyli haluksy. Zadajemy sobie pytania: czy to prawda, że odrastają, nawet mimo wykonanej operacji? Jak długi jest okres rekonwalescencji? Wokół tej dolegliwości narosło wiele mitów, które postanowiliśmy rozwiać.

Mit: Haluksy odrastają

Rewolucyjna metoda pomiaru cukru - w wydychanym powietrzu

Przypomina zwykły alkomat, ale zamiast mierzyć zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, pomaga określić poziom acetonu i zdiagnozować cukrzycę. Pomysł inż. Artura Rydosza z AGH spowoduje, że wystarczy dmuchnąć w niewielki ustnik by znać poziom cukru we krwi.

Jedzenie i picie a cukrzyca - fakty i mity

O faktach i mitach na temat odżywiania i nawadniania organizmu osób z cukrzycą typu 2 mówili uczestnicy warsztatów dla dziennikarzy i diabetyków, zorganizowanych w Warszawie przez Polskie Stowarzyszenie Diabetyków i Europejski Instytut Nawodnienia.

Okazją był przypadający 14 listopada Światowy Dzień Walki z Cukrzycą. Data upamiętnia dzień urodzin Fredericka Bantinga, który w roku 1921 razem z Charlesem Bestem odkrył insulinę.

Subskrybuje zawartość