Psychologia

Przedświąteczny spokój. To możliwe!

Święta zbliżają się do nas wielkimi krokami. Codziennie przypomina nam o tym śnieżna aura za oknem oraz wszechobecne ozdoby w galeriach handlowych. U niektórych powoduje to miły uśmiech na twarzy, radość i spokój. Ale są też tacy, którzy na myśl o świętach dostają gęsiej skórki, niestety dotyczy to przede wszystkim kobiet, które w zabieganej codzienności nie mają czasu na to, aby przygotować idealne święta.

Powiedz STOP depresji jesiennej!

Dni stają się coraz krótsze, ulice całe w kałużach i błocie, temperatura spada prawie do zera, a deszcz leje się strumieniami. Taka aura nie zachęca do wychodzenia z domu i spędzania czasu na świeżym powietrzu. Nic dziwnego, że nasz humor i chęci do życia dramatycznie spadają. Takim sposobem cicho zakrada się do nas depresja sezonowa, zwana jesienną. To właśnie o tej porze roku występuje największy odsetek ludzi z zaburzeniami nastroju.

Czym martwi się Polak?

Żyjemy w niespokojnych emocjonalnie czasach. Wciąż atakowani  przez media informacjami o tragediach na drodze, katastrofach, ale również rozwodach, dramatach rodzinnych i kryzysie w gospodarce. Wahania cen walut, koszty kredytów, problemy ze zdrowiem i relacjami rodzinnymi to standardowy bagaż, który dźwiga statystyczny Polak. Efektem tego są lęki, obawy i frustracje, z którymi borykamy się codziennie. Często stajemy w martwym punkcie, nie mogąc podjąć właściwej decyzji.

W pułapce koleżeńskiej pomocy - komunikacja w relacjach zawodowych

Zaczyna się niewinnie. Koleżanka zza biurka, za którą zresztą przepadasz,  prosi cię o drobną przysługę. Musi szybciej wyjść z pracy, więc to ty skończysz za nią raport dla klienta. To ma być wyjątkowa sytuacja. Z czasem takie wyjątki stają się regułą. Bo dziecko chore, bo goście z zagranicy, bo w szkole ważne zebranie. Godzisz się na pomoc, bo nie chcesz wyjść na egoistkę. W rezultacie zostajesz po godzinach, nie masz czasu dla siebie i jesteś coraz bardziej rozżalona na koleżankę. Ona z kolei, nie słysząc żadnych protestów, śmiało korzysta  z twojej uczynności.

Komunikacja w związku w oparciu o NVC

Rozgrywki z cyklu  „moje na wierzchu” przerabia w swoim związku prędzej czy później chyba każdy.  Punktem zapalnym są zwykłe codzienne sytuacje. Są ich tysiące. Wyjazd na urlop, wizyta u teściów, wyprowadzenie psa, zakiszenie ogórków . Zaczyna się niewinnie - każda ze stron próbuje delikatnie przeforsować własne zdanie.  Po godzinie słownych przepychanek spirala wzajemnych urazów i pretensji wyśrubowana jest do granic możliwości, a rozmówcy już nawet nie pamiętają o meritum sprawy. 

Stres - nieprzyjaciel, który niszczy nasze zdrowie

Stres, zwany również podstępnym zabójcą, stał się nieodzownym elementem naszych czasów. Sprzyja temu pośpiech, rywalizacja, ciągłe napięcia,  konieczność udowadniania swoich umiejętności oraz „wykazywania się”. Bez względu na zajmowane stanowisko i pozycję społeczną coraz bardziej poświęcamy się naszej pracy. Często nie potrafimy się od niej oderwać, także i myślami, w wolnym czasie. 

Kiedy opiekujesz się chorym, pomyśl również o sobie…

82% Polaków zgadza się ze stwierdzeniem, że opiekun osoby przewlekle chorej (rodzina, bliscy) potrzebuje wsparcia w takim samym stopniu co pacjent – wynika z raportu kampanii Pozwól  na wsparcie zrealizowanego na zlecenie firmy Actavis Polska[ ]. Również eksperci podkreślają konieczność zwrócenia uwagi na kondycję psychiczną opiekunów, od której także zależy dobre samopoczucie chorego.

Alkoholizm kobiet - nałóg niszczący życie i zdrowie

Problem uzależnienia od alkoholu dotyczy kobiet w różnym wieku i o różnym statusie społecznym. Zmagają się z nim studentki, gospodynie domowe, pracujące w korporacjach kobiety sukcesu, panie po ciężkich i traumatycznych doświadczeniach życiowych oraz celebrytki znane z pierwszych stron gazet.

Psycholog: starość też radość

95 proc. skojarzeń, jakie mają młodzi myśląc o starości, to określenia negatywne. Jednak starość nie musi być smutna, bo wiek nie wpływa na poziom zadowolenia z życia - przekonywała podczas Festiwalu Nauki w Warszawie dr Zuzanna Toeplitz.

Mój szef jest ode mnie młodszy!

Czyli jednak nadszedł dzień, w którym możesz poczuć się jak Hillary Clinton - też masz szefa (tudzież szefową) młodszego od ciebie.

Twoje reakcje mogą być najróżniejsze - od matczynej tkliwości i chęci prowadzenia za rączkę, do pokusy przełożenia smarkacza przez kolano i porządnego złojenia mu skóry.

Subskrybuje zawartość