Choroba afektywna dwubiegunowa a zaburzenia seksualne

Choroba afektywna dwubiegunowa a zaburzenia seksualne

Mężczyźni z chorobą afektywną dwubiegunową napotykają wiele przeszkód. Jednym z problemów, który często dotyka osoby z tą chorobą, są problematyczne zachowania seksualne, spowodowane albo skutkami ubocznymi leków, albo ogólnymi objawami hipomanii. Wiedza na temat jak choroba afektywna dwubiegunowa może wpływać na zdrowie seksualne, może pomóc rozpoznać wszelkie oznaki, że coś jest nie tak. Nie zawsze chory potrafi zrobić to samodzielnie, bardzo pomocna jest reakcja partnerki która może zauważyć zmiany w zachowaniu, popędzie seksualnym i potrzebach seksualnych partnera.

Co to jest choroba afektywna dwubiegunowa CHAD?

Początkowi choroby afektywnej dwubiegunowej (w skrócie CHAD) towarzyszą ciężkie zaburzenia psychiczne, które objawiają się okresowym występowaniem jedynie manii lub depresji, jednoczesnym pojawieniem się objawów depresji i manii, czy też objawów różnych stanów mieszanych. Chorobie mogą towarzyszyć okresy remisji, podczas których osoba zachowuje się zupełnie normalnie. Wcześniej to zaburzenie psychiczne nazywano psychozą maniakalno-depresyjną. Mężczyźni mogą mieć problemy z potencją, spada libido. Przy łagodnym przebiegu zmiany nastroju zachodzą w ciągu dnia. W tym przypadku rano objawy są najbardziej wyraźne, a wieczorem objawy chorobowe zmniejszają się.

Hiperseksualność w chorobie dwubiegunowej

Wielu mężczyzn, u których zdiagnozowano chorobę afektywną dwubiegunową, ma okresy hipomanii, które prowadzą do epizodów hiperseksualności. Hiperseksualność to kompulsywne zachowanie seksualne, które obejmuje zarówno obsesję na punkcie seksualnych myśli, jak i częste pragnienie zaangażowania się w aktywność seksualną. Według doniesień medycznych nawet 80% chorych z chorobą afektywną dwubiegunową doświadczających manii może również przejść okresy hiperseksualności. Dzieje się tak częściej u mężczyzn niż u kobiet. Częściej, takie zachowanie powoduje problemy zarówno dla mężczyzny, jak i dla osób wokół niego, zwłaszcza, jeśli jest w związku.

Oznaki hiperseksualności mogą obejmować nadmierną masturbację, niekontrolowany popęd seksualny, ciągłe korzystanie z pornografii i niemożność osiągnięcia satysfakcji pomimo ciągłej interakcji w czynności seksualnej. Najgorsze w hiperseksualności jest to, że mężczyzna nigdy nie jest usatysfakcjonowany. Musi aktywnie opierać się temu, co robi jego ciało, jak na autopilocie. Jeśli nie zadba o siebie, zrobi wiele rzeczy, których później będzie żałować. Może wpędzić się w poważne kłopoty, mimo że jest szczęśliwym mężem i ojcem.

Zmniejszony popęd seksualny na tle CHAD

Mężczyźni z chorobą afektywną dwubiegunową mogą odczuwać spadek popędu seksualnego, gdy doświadczają okresów depresji. Niski popęd seksualny może być częstym efektem ubocznym wielu leków przeciwdepresyjnych przepisywanych osobom z CHAD. Oznaki niskiego popędu seksualnego mogą obejmować niezdolność do wykonywania czynności seksualnych do utraty zainteresowania seksem. Rozmowa z lekarzem i partnerem ma kluczowe znaczenie zapewniając pomoc w tej chorobie. Czasami konieczna jest zmiana leków, aby przywrócić normalny popęd seksualny.

Trzeba podjąć działanie w kierunku unormowania zdrowia seksualnego mężczyzny z CHAD

Jeśli problemy seksualne nadal się pojawiają, ignorowanie ich może tylko pogorszyć sytuację. Po ustaleniu, że mężczyzna cierpi na hiperseksualność lub niski popęd seksualny, powinien najpierw skonsultować się z lekarzem lub terapeutą. Czasami prosta komunikacja z profesjonalistą już działa leczniczo, łagodząc napięcie i presję związaną z tymi problemami. Warto rozważyć omówienie swoich problemów seksualnych ze swoją partnerką, zwłaszcza, jeśli są one dla niej widoczne. Skuteczna komunikacja jest zawsze pierwszym krokiem w podejmowaniu decyzji o wszelkich kwestiach seksualnych związanych z chorobą afektywną dwubiegunową. Leczenie choroby afektywnej dwubiegunowej wiąże się z przyjmowaniem farmaceutyków o działaniu przeciwdrgawkowym, które normują nastrój chorego. Takie leki zaburzają działanie hormonów wpływających na działania seksualne.

 

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *