Czym są kłykciny kończyste?

Czym są kłykciny kończyste?

Kłykciny kończyste są nie nowotworowymi zmianami skórnymi, które stanowią rezultat zarażenia wirusem ludzkiego brodawczaka (HPV). Zwykle spowodowane są przez typy 6 oraz 11 HPV, chociaż mogą także powstawać na skutek zakażenia innymi rodzajami wirusa. Mogą przyjąć postać małych skórnych narośli albo tworów kalafiorowatych. 

Symptomy kłykcin kończystych

Do rozwijania się tego typu zmian dochodzi na ogół w przeciągu paru miesięcy od chwili skontaktowania się z wirusem, czyli od aktywności seksualnej z zarażoną osobą. Infekcja może przebiegać na różne sposoby:

  • bezobjawowo,
  • subklinicznie, z obecnością zmian, które wykrywane są w czasie badania cytologicznego i kolonoskopowego,
  • pełnoobjawowo wraz z powstawaniem brodawek.

Kłykciny na ogół występują w miejscach wcześniej uszkodzonych, które objęte są zapaleniem albo narażone na obtarcia. Kłykciny kończyste w stadium początkowym przyjmują zwykle postać małych twardawych i niebolesnych grudek albo złuszczających się skórnych zmian, które zlokalizowane są w okolicach odbytu, na wargach sromowych, albo przy wejściu do pochwy. Kłykciny kończyste u panów mogą pojawić się również na prąciu albo mosznie. W tym czasie zwykle i wywołują dolegliwości bólowych, z uwagi na co przez dłuższy czas są niezauważone. W późniejszym okresie występują kalafiorowate, wyniosłe albo płaskie zmiany na skórze, które mogą mieć różowy, zbliżony do barwy skóry, czerwony, albo brunatny kolor. Ich powierzchnia może być zrogowaciała albo gładka. Może także występować wysięk z chorych okolic, krwawienie, ból podczas stosunku, pieczenie i dokuczliwy świąd. Większych rozmiarów brodawki mogą przyczyniać się także do odczuwania ucisku i dyskomfortu, a nawet zaburzeń oddawania stolca czy też moczu.

Proces leczenia kłykcin kończystych

Istnieje wiele różnych sposobów na leczenie kłykcin kończystych, nie tylko tych zabiegowych, ale również farmakologicznych, niemniej jednak w wypadku żadnej spośród nich nie może być zagwarantowane, iż dolegliwości w ogóle nie wrócą. Leczenie zmian mających niski stopień zaawansowania polega przede wszystkim na zastosowaniu preparatów w postaci kremów i maści. W przypadku leczenia miejscowego, stosowane są między innymi:

  • leki keratolityczne (kwas trichlorooctowy i kwas salicylowy),
  • leki antyproliferacyjne (5-fluorouracyl i podofilotoksyna),
  • leki immunomodulujące (interferon i imikwimod),
  • sinekatechinę.

Zmiany o większym zaawansowaniu, jak również kłykciny znajdujące się w kanale odbytu, wymagać będą przeprowadzenia zabiegowego leczenia w postaci usuwania chirurgicznego kłykcin, krioterapii albo elektrokoagulacji. Zastosowanie leczenia jest niezbędne w każdym wypadku, gdyż kłykciny kończyste posiadają tendencję do zwiększania swoich rozmiarów, co może prowadzić do ważnych dla stanu zdrowia powikłań, w tym przemian nowotworowych, zakażeń bakteryjnych czy też krwawień.

Warto mieć także na uwadze, iż kłykciny kończyste oraz brodawki płciowe są schorzeniem zakaźnym, dlatego niezbędne będzie badanie i objęcie odpowiednim leczeniem również partnera seksualnego chorej osoby.

Jak można zapobiec zarażeniu HPV?

Bardzo ważne są edukacja i informowanie co do schorzeń przenoszonych za pośrednictwem drogi płciowej. Używanie prezerwatyw nie zniesie zupełnie ryzyka zarażenia się wymienionym wirusem, niemniej jednak zmniejsza zdecydowanie jego prawdopodobieństwo. Poza tym dostępne są także szczepienia przeciw wirusowi HPV, które mogą zapobiec nie tylko rozwijaniu się kłykcin kończystych, ale także wystąpieniu zmian o charakterze nowotworowym na szyjce macicy.

Kłykciny kończyste to nierzadko dosyć wstydliwy kłopot. Tymczasem dłużej pozostawione bez właściwego leczenia, mogą poskutkować gorszym przebiegiem i rozwijaniem się powikłań. Warto pamiętać również o tym, iż wirus HPV wywołuje nie tylko kłykciny kończyste, ale także innego typu schorzenia, w tym także między innymi raka w obrębie szyjki macicy. Zatem niezbędne będzie objęcie osoby chorej lekarską opieką, diagnostyką odnośnie schorzeń przenoszonych płciową drogą, jak i szybkiego wdrożenia w pełni skutecznego procesu leczniczego.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *