In vitro – metody, wskazania. Jak przeprowadzane jest zapłodnienie in vitro?

In vitro – metody, wskazania. Jak przeprowadzane jest zapłodnienie in vitro?

W naszym kraju niepłodność stanowi problem ok. 1 mln par. Metoda in vitro stanowi dla nich szansę na posiadanie upragnionego potomstwa, dlatego cieszy się tak dużym zainteresowaniem. Z uwagi na problemy z niepłodnością, coraz więcej osób zdecydowanych jest na podjęcie próby zapłodnienia metodą in vitro.

Jaki jest przebieg zapłodnienia in vitro?

In vitro jest metodą, która opiera się na połączeniu żeńskich i męskich komórek rozrodczych poza kobiecym organizmem. Zalicza się ją do technik wspomaganego medycznie rozrodu i stanowi ona coraz bardziej popularny sposób leczenia niepłodności, stosowany kiedy inne metody zawiodły albo kiedy istnieje medyczne wskazanie do wykonania pozaustrojowego zapłodnienia.

Całość procedury in vitro składa się z 4 etapów:

 • stymulacji hormonalnej mającej pobudzać żeńskie komórki rozrodcze do wzrostu,
 • pobrania dojrzałych już komórek jajowych,
 • przeprowadzenia pozaustrojowego zapłodnienia,
 • transferu zapłodnionej już komórki jajowej, czyli przeniesienia jej do kobiecej macicy.

Zabiegi zapłodnienia in vitro w naszym kraju przeprowadzane są począwszy od 1987 roku. Przepisy związane z zapłodnieniem pozaustrojowym regulowane są przez ustawę dotyczącą leczenia niepłodności. Dla osób starających się o dziecko, istotnym zapisem jest zakaz pozaustrojowego zapłodnienia większej ilości rozrodczych komórek, aniżeli sześć, chyba iż zwiększenie limitu jest uzasadnione przez konkretne okoliczności (wskazania medyczne, wiek pacjentki).

Jakie mogą być wskazania do zapłodnienia in vitro?

Zapłodnienie z zastosowaniem metody in vitro, proponuje się na ogół parom, u których zostały zdiagnozowane niżej wymienione kłopoty:

 • niemożność wywoływania owulacji,
 • niedrożność jajowodów,
 • zaburzenia o charakterze hormonalnym w cyklu miesięcznym,
 • endometrioza,
 • obniżoną jakość męskiego nasienia,
 • zaburzenia w funkcjonowaniu jajników,
 • niepłodność, w sytuacjach zastosowania innych sposobów leczenia, które jak dotąd nie przyniosły żadnego rezultatu,
 • niepłodność idiopatyczna u obojga przyszłych rodziców – pomimo bardzo dobrych wyników, para ciągle nie może spłodzić potomka.

Nierzadko in vitro traktowane jest w roli ostateczności, tym bardziej w wypadkach, kiedy para długi stara się o dziecko, a wszelkie dotychczas zastosowane sposoby zawiodły. Zanim podejmie się decyzję na temat skorzystania z in vitro, konieczne będzie poddanie się bardzo dokładnej diagnostyce, która pozwoli na wykluczenie możliwości skutecznego zajścia w ciążę przy zastosowaniu wspomagania farmakologicznego czy też chirurgicznej interwencji. Dopiero po tym, jak zostaną wykluczone wszelkie możliwości, para może podjąć decyzję na temat zapłodnienia pozaustrojowego.

Przyczyny niepłodności a in vitro

In vitro współistnieje za każdym razem z problemami z płodnością. W jakich wypadkach możemy podejrzewać kwestię niepłodności? Z medycznego punktu widzenia o niepłodności świadczyć mogą sytuacje, w których mimo regularnie uprawianego seksu bez żadnego zabezpieczenia, kobieta nie jest w stanie zająć w ciążę w ciągu roku. Niepłodność tak samo często dotyczy panów, co i kobiet. Specjaliści podkreślają, iż zwykle około 30 procent przyczyn niepłodności u par leży po stronie kobiety i tyle samo po stronie mężczyzny. Następne 30 procent związane jest z tak zwaną niepłodnością małżeńską, gdzie problem pojawia się u obydwojga partnerów. Zaś w około 10-15 procent przypadków nie jest możliwe w ogóle ustalenie przyczyn powstania niepłodności.

Pośród częstych przyczyn kobiecej niepłodności, wymienia się:

 • brak owulacji albo jej zaburzenia, które zwykle spowodowane są z nieprawidłowym działaniem hormonalnej gospodarki. Częstą przyczynę niepłodności stanowią także nierzadko kłopoty z prawidłowym funkcjonowaniem tarczycy czy też PCOS (zespół policystycznych jajników),
 • wrodzone albo nabyte wady narządów rodnych – przyczynę niepłodności w takim wypadku stanowić mogą mięśniaki albo wewnątrzmaciczne zrosty,
 • endometriozę,
 • niedrożność w obrębie jajowodów – w wielu wypadkach wystarczy udrożnienie jajowodów, żeby kobieta mogła bez żadnych problemów zajść naturalnie w ciążę.

 

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *