Leki wpływające na obniżenie libido.

Leki wpływające na obniżenie libido.

Niektóre leki są w stanie wspomóc męską czy damską sprawność seksualną, aczkolwiek znane są preparaty, które niestety przynoszą odwrotny skutek. W przypadku obniżenia się popędu płciowego przyczyną takiego stanu mogą być właśnie niektóre zażywane środki. Jeśli nie chcemy zrezygnować z tej sfery życia, natomiast ze względu na stan zdrowia musimy przyjmować pewne leki wówczas najlepiej skonsultować się z lekarzem. Specjalista może zalecić zażywanie innych środków, które w żaden sposób nie wpłyną negatywnie na popęd seksualny. Jakie leki mogą doprowadzić do obniżenia poziomu libido?

Leki przeciwdepresyjne

Depresja odbija się niekorzystnie na wszystkie sfery życia człowieka również na sprawność seksualną. Leki stosowane w leczeniu tej choroby także nie mają dobrego działania na pożądanie seksualne. Wszelkie inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny, nazywane również SSRI, polepszają nastrój, zwiększając poziom tego hormonu, aczkolwiek wykazują się działaniem obniżającym popęd seksualny. Jednakże według lekarzy, nie trzeba od razu zrezygnować z zażywania tego typu środków. Badania bowiem udowodniły, iż panie zwiększyły swój poziom libido przez systematyczne wykonywanie treningów cardio, ponadto taka aktywność fizyczna zwiększyła również ich satysfakcję z seksu.

Tabletki antykoncepcyjne

Wiele pań decyduje się na taki środek antykoncepcyjny, niestety nie każda z nich wie, iż doustne środki antykoncepcyjne mogą obniżać poziom hormonów płciowych. Przez to, odczuwamy mniejszą ochotę na miłosne doznania. W przypadku przyjmowania tego typu produktów efektem ubocznym może być spadek libido. Jednak takiemu zjawisko można zaradzić, poprzez lepsze dobranie antykoncepcji hormonalnej. W sytuacji zauważenia u siebie braku ochoty na seks najlepiej udać się do ginekologa, który dobierze inny środek antykoncepcyjny, który nie wpłynie w żaden sposób na libido. Produkty przepisane przez specjalistę bez badań krwi mogą także oddziaływać w niekorzystny sposób na cały organizm. Innym rozwiązaniem jest wybranie antykoncepcji niehormonalnej, a więc pierścienia, wkładki czy prezerwatywy. Środki antykoncepcyjne czasem pozytywnie działają na kobiece libido, wiele zależy od rodzaju stosowanego preparatu. Warto wypróbować parę różnych tabletek antykoncepcyjnych, aby dobrać dla siebie najlepsze rozwiązanie.

Leki antyhistaminowe

Stanowią one nieocenioną pomoc dla alergików, którzy zwłaszcza w okresie wiosennym i letnim cierpią z powodu alergii. Musimy jednak pamiętać, że niestety takie preparaty zagrażają libido. Dobrą wiadomością jest natomiast to, iż działają jedynie do ok. 12 godzin po przyjęciu dawki. Warto więc je stosować w odpowiednich porach, aby nie zakłócić swojego życia seksualnego. Takie środki antyhistaminowe znalazły zastosowanie również w produktach na kaszel i przeziębienie, a więc one także mogą prowadzić do osłabienia popędu seksualnego.

Leki przeciwpadaczkowe

Osoby cierpiące na chorobę dwubiegunową czy padaczkę muszą je przyjmować. Ich zażywanie wiąże się jednak z obniżeniem popędu seksualnego. Leki stosowane na epilepsję mają za zadanie zapobiegać impulsom przepływającym wzdłuż komórek nerwowych. Takie środki mogą także przyczynić do zmniejszenia intensywności doznań odczuwanych w trakcie seksu.

Beta-blokery

Każdego dnia wiele osób na całym świecie przyjmuje właśnie beta-blokery. Stosuje się je na chorobę wieńcową, nadciśnienia tętnicze czy przy zaburzeniach pracy serca. Środki te poprawiają funkcjonowanie serca oraz krążenie, jednakże obniżają również ciśnienie krwi. To natomiast działa niekorzystnie na libido u obu płci. Stosując leki z grupy beta-blokerów można mieć więc problemy z potencją, wtedy konieczna może okazać się zmiana leku przez specjalistę, który nie będzie dawał takich skutków ubocznych.

W jaki sposób podwyższyć libido?

Na samym początku należy znaleźć przyczynę takiego stanu i najlepiej ją wyeliminować. Popęd seksualny można również zwiększyć, zapewniając organizmowi odpowiednią ilość snu, znajdując czas na relaks i odpoczynek, redukując poziom stresu. Ponadto warto zadbać o zdrową dietę i aktywność fizyczną.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *