Rak piersi – symptomy i sposoby leczenia

Rak piersi – symptomy i sposoby leczenia

Rak piersi to nowotwór gruczołu sutkowego i jako taki występuje najwcześniej u kobiet. Wśród kobiecych nowotworów piersi sporą grupę stanowią złośliwe, które prowadzą do pomnażania się komórek rakowych. Wczesne postawienie diagnozy pozwoli na uniknięcie przerzutów i powikłań, co zaś daje spore szanse na zupełne wyleczenie. 

Zdiagnozowanie nowotworu piersi

Nowotwór piersi przez dłuższy czas może nie dawać żadnych symptomów – najczęściej pacjentki wykrywają go zupełnie przypadkowo, kiedy wyczują w piersi niewielkich rozmiarów guzek. W takim przypadku trzeba za każdym razem udać się do lekarza ginekologa albo onkologa. Nowotwór piersi mogą również oznaczać inne objawy, które można znacznie łatwiej wykryć, bowiem są dostrzegalne gołym okiem:

 • powiększenie węzłów nadobojczykowych albo pachowych,
 • wycieki z brodawek,
 • wciągnięcie brodawek,
 • owrzodzenie brodawek,
 • owrzodzenia na skórze piersi,
 • wciągnięcie albo zmarszczenie skóry na piersi.

Diagnostyka a nowotwór piersi

Jeżeli wyczuwana narośl będzie mieć charakter guza, pierwszym spośród zleconych badań jest zwykle biopsja cienkoigłowa, która opiera się na pobieraniu próbki komórek i poddaniu ich cytologii. W wypadku przewodzenia biopsji gruboigłowej, pobrany materiał badany jest pod względem histopatologicznym – dzięki temu możliwe jest określenie narośli i rozpoznanie nowotworu piersi. Mammografia jest badaniem radiologicznym, które opiera się na pobieraniu obrazu piersiowego gruczołu. Takiemu badaniu co dwa lata profilaktycznie powinny poddawać się wszystkie panie, które ukończyły 40 rok życia. W diagnozowaniu nowotworów piersi, wykorzystywane jest też USG piersi, jednakże nie odznacza się ono aż tak dużą dokładnością.

Czynniki ryzyka nowotworu piersi

Wśród najbardziej istotnych czynników ryzyka pojawienia się raka piersi, należy wymienić:

 • występowanie nowotworu piersi w rodzinie – ryzyko jest bardzo wysokie, jeżeli rak występował u krewnych I stopnia (siostra, córka, mama),
 • występowanie raka piersi w przeszłości – zwiększa znacząco ryzyko pojawienia się raka piersi,
 • wiek – ryzyko rośnie razem z wiekiem, tym bardziej po 50 roku życia,
 • czynniki genetyczne – w około pięciu procentach przypadków nowotworów piersi stwierdzane jest jego występowanie rodzinne,
 • czynniki o charakterze hormonalnym (zbyt długa ekspozycja na działanie estrogenów) – panie, które zaczęły miesiączkować przed 12 rokiem życia, przechodzą zwykle menopauzę po 55 roku życia.

Metody leczenia raka piersi

Leczenie nowotworów piersi określane jest mianem skojarzonego, czyli takiego, które łączy w sobie hormonoterapię, chemioterapię, radioterapię i metody chirurgiczne. Charakter leczenia zależny będzie od etapu schorzenia, wieku chorej kobiety i stopnia złośliwości zmiany. Zabieg chirurgicznego usuwania zmian nowotworowych piersi, może mieć oszczędzający charakter (tylko usunięcie guza) albo radykalny (usunięcie całej piersi, czyli tak zwana mastektomia). Po zabiegu stosowana jest chemioterapia i radioterapia, która może być przyjęta przed, w trakcie albo po przeprowadzeniu zabiegu operacyjnego.

Drugą metodą leczenia raka piersi, będzie zastosowanie hormonoterapii. Mechanizm jej działania oparty jest na fakcie, iż wybrane rodzaje nowotworów piersi rozwijają się we wrażliwej na oddziaływanie hormonów tkance (przede wszystkim estrogenów). Hormonoterapia blokuje taką wrażliwość, a zatem hamuje w znaczącym stopniu mechanizm mnożenia się nowotworowych komórek. Wrażliwość tkanek gruczołów piersiowych na oddziaływanie hormonów, jest jednakże bardzo indywidualną kwestią (określaną przy pomocy specjalistycznych testów na obecność hormonalnych receptorów).

Rokowania w przypadku raka piersi

Na pytanie odnośnie rokowań w wypadku nowotworów piersi nie istnieje jednoznaczna odpowiedź. Długość przeżycia i prognozy od chwili, kiedy dojdzie do wykrycia zmian, zależne będą głównie od: obecności przerzutów, stopnia złośliwości raka, jak i stopnia zaawansowania tego schorzenia. Pamiętajmy, iż w przeciągu pierwszych pięciu lat od chwili wyleczenia raka piersi, istnieje stosunkowo największego ryzyko jego nawrotów.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *